قیمت بالابر ساختمان

قیمت بالابر ساختمان ثابت نبوده و عواملی از جمله نوع بالابر، کیفیت قطعات و . باعث تغیر  آن می گردد. بالابر ساختمان یا همان بالابر مصالح یکی از تجهیزات مهم و مورد استفاده جهت ساخت ساختمان ها به حساب می آید. که برای حمل تجهیزات و مصالح ساختمان های بازسازی شده و یا در حال ساخت مورد استفاده قرار می گیرد
اجزای بالابر ساختمانی شامل گیربکس، الکتروموتور، سیم بکسل، وینچ‌، باکت، قلاب،‌ جعبه نگهدارنده، کرپی، ریل، پایه ها و می باشد. علاوه بر آن این نوع بالابرها دارای قابلیت نصب ریموت کنترل و ترمز برای کنترل از راه دور نیز می باشند

الکتروموتور

الکتروموتورها باعث تبدیل نیروی الکتریکی به نیروی دورانی شده و سبب حرکت سیستم می شوند. این قطعه مسئول تامین نیروی محرک دستگاه می باشد که شامل دو نوع تک فاز و سه فاز و در قدرت های متفاوت با در نظر گرفتن ظرفیت مورد نیاز بالابر بر روی آن نصب می شود. در هنگام انتخاب نوع الکتروموتور باید به وزن قابل تحمل بالابر و ارتفاعی که باید نصب شود، توجه نمود.

گیربکس.

برای تبدل دور الکتروموتور به توان گیربکس مورد استفاده قرار می گیرد. گیربکس ها کاهنده و مبدل میزان دور و میزان توان خروجی می باشند. در این دستگاه به علت جابجایی و حمل بار با وزن بالا، کیفیت و جنس دنده های گیربکس اهمیت زیادی دارد. در بالابرهای ساختمانی از گیربکس حلزونی استفاده می شود، به این دلیل که در صورت قطع برق و یا از کار افتادن الکتروموتور، گیربکس قفل شده و بار بر نمی گردد و از بروز حادثه جلوگیری می کند..

وینچ.

برای هدایت و جمع نمودن سیم بکسل و ممانعت از تاب خوردن و پیچیدگی آن از قرقره یا همان وینچ استفاده می گردد. قرقره ها به طور معمول فولادی بوده و در نوع معمولی آن سیم بکسل قادر است تا ۴۰ متر بپیچد. همچنین می توان متراژهای سیم بکسل را به صورت سفارشی تولید نمود.

سیم بکسل.

سیم بکسل طنابی از جنس فولاد بوده که تشکیل شده از واقع شدن هسته های مرکزی گوناگون از تعدادی کابل که در موازات هم پیچیده شده اند، می باشد و در انواع تجهیزات حمل مانند بالابرهای ساختمان، فروشگاهی، آسانسور، جرثقیل و … به کار برده می شود. در بالابرهای ساختمانی ساده، سیم بکسل ها دارای متراژ استاندارد ۲۰ متر بوده و می توان آن را ارتقاء نیز داد.

جعبه بالابر.

تمامی تجهیزات الکتروموتور، وینچ، گیربکس و سیم بکسل بر روی بخشی به نام جعبه ابزار قرار گرفته اند که می توان آن را به شکل ریلی روی پایه ها جا داد.

باکت بالابر.

برای حمل مصالح مانند گونی های سیمان، شن، ماسه و … از باکت استفاده می شود. باکت ها در ظرفیت های گوناگون با در نظر گرفتن نیروی قابل حمل به وسیله بالابر ساخته می شوند.

پایه های بالابر.

از پایه ها برای قرار گرفتن بالابر بر روی زمین استفاده می شود. پایه های بالابر را معمولا از نبشی یا لوله های گازی تولید می کنند که دارای مقاومت بالایی است. همچنین برای مطمیٔن بودن از محکم قرار گرفتن و کله نشدن بالابر موقع حمل بار، می بایست این پایه ها را به وسیله وزنه سنگین کرد. هر بالابر متشکل از دو پایه می باشد.

نحوه نصب و راه اندازی بالابر ساختمانی

در مرحله اول پایه ها، جعبه بالابر و ریل تشکیل شده از الکتروموتور، گیربکس قرقره یا همان وینچ که سیم بکسل به دور آن می پیچد را بر روی پشت بام محل نصب منتقل می کنیم.
هنگام نصب نخست، پایه های بالابر را به شکل برعکس در فواصل مناسب از یکدیگر در کنار هم قرار می دهیم.
در این مرحله می بایست ریل ها را درون پایه ها بگذاریم، نحوه گذاشتن آن باید به گونه ای باشد که انتهای مسدود شده ریل به سمت لبه پشت بام باشد و سپس پیچ ها را می بندیم.
بعد از بستن و محکم کردن ریل به پایه آن را از زمین بلند کرده و می چرخانیم تا به شکل عادی بازگردد.
در این قیمت بر روی آن وزنه قرار داده تا سنگین شده و امکان سقوط و کله شدن آن از بین برود.
جعبه بالابر را به شکل کشوئی درون ریل گذاشته و به صورت صحیح جا بزنید.
در انتها ریل را با میلگرد یا خاموت بسته تا به هیچ عنوان از داخل ریل در نیاید.
برای افزایش ایمنی و جلوگیری از خطرات احتمالی بهتر است نصب بالابر خود را به یک نصاب با تجربه و ماهر بسپارید.

قیمت بالابر ساختمان

نکات ایمنی در هنگام استفاده از بالابر

در هنگام نصب بالابرهای ساختمانی باید به نکات ایمنی توجه کرده تا از بروز حادثه جلوگیری شود، که این نکات ایمنی به شرح زیر می باشند:
پایه های بالابر را به وسیله وزنه سنگین کرده تا از سقوط و کله شدن آن جلوگیری نمایید.
بالابرهای ساختمانی تنها مختص حمل بار بوده و به هیچ عنوان نباید برای حمل افراد استفاده شود.
در شرایط آب و هوایی نامناسب بهتر است از بالابر استفاده نشود زیرا امکان بر هم خوردن تعادل وجود دارد.
در هنگام حمل مصالح باید به وزن بار و ظرفیت بالابر توجه نمایید.

گروه صنعتی نیروموتور تامین موتورهای پایه صنعتی، ساختمانی و کشاورزی و بالابر ساختمانی می باشد و با شرکت های صاحب نامی همچون موتوژن، فرودگاه، دینا چی توزموتوری، سایپا، ایران خودرو ، همکاری دارد. همچنین در زمینه فروش انواع الکتروموتور شامل الکتروموتور ترمزدار زیمنس ، الکتروموتور ترمزدار اینترک ،الکتروموتور ترمزدار لنز و انواع بالابر مغازه و بالابر ساختمانی و گیربکس شافت مستقیم فعال می باشد.

نگهداری و تعمیربالابر ساختمانی.

بهتر است الکتروموتور دستگاه حداقل هر شش ماه یک مرتبه به وسیله یک سرویس کار بررسی شود.
سیم های اتصال دستگاه به صورت مرتب چک شود.
داخل گیربکس به صورت دوره ای واسکازین ریخته و بررسی گردد.
سیم بکسل دستگاه را دوره ای بررسی کرده تا فاقد پیچ خوردگی و یا آسیب دیدگی باشد.
توصیه می شود تمام قطعات دستگاه حداقل سالی یک مرتبه به صورت دوره ای بررسی شود.

تعمیر جرثقيل برقی. تعمیرات جرثقيل وينچی. وینچ بالابر باظرفیتهای مختلف…..

به این مقاله امتیاز دهید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت توسط reCAPTCHA و گوگل محافظت می‌شود حریم خصوصی و شرایط استفاده از خدمات اعمال.

اسکرول به بالا