گیربکس چگونه کار می کند؟

همه گیربکس ها به روشی مشابه کار می کنند. جهت چرخش چرخ دنده ها به جهت ورودی و جهت گیری چرخ دنده ها بستگی دارد. به عنوان مثال ، اگر چرخ دنده اولیه در جهت عقربه های ساعت در حال چرخش است ، دنده ای که در آن مشغول فعالیت است خلاف جهت عقربه های ساعت می چرخد. این خط برای چرخ دنده های متعدد ادامه دارد. ترکیبی از چرخ دنده های اندازه های مختلف و تعداد دندان های موجود در هر دنده نقش مهمی در گشتاور خروجی و سرعت شافت دارد. نسبت دنده بالا باعث افزایش گشتاور بیشتر و سرعت پایین تر می شود ، در حالی که نسبت دنده های پایین تر باعث افزایش سرعت بیشتر و گشتاور خروجی کمتر می شود.
یک گیربکس سیاره ای نسبتاً مشابه کار می کند. یک سیستم گیربکس سیاره ای با سه جزء اصلی ساخته شده است: یک چرخ دنده مرکزی خورشید ، یک حامل سیاره (حمل یک یا چند چرخ دنده سیاره) و یک حلقه (حلقه بیرونی). چرخ دنده های مرکزی خورشید توسط چرخ دنده های سیاره (در همان اندازه) چرخانده شده به حامل سیاره چرخان است. چرخ دنده های سیاره ای در حالی که دنده های بیرونی با دنده های سیاره مشبک هستند با دنده های خورشید پیچ خورده اند. تنظیمات مختلفی برای سیستم گیربکس وجود دارد. تنظیمات معمولی از سه مؤلفه تشکیل شده است: ورودی ، خروجی و یک جزء ثابت.

چگونه گیربکس کنترل می شود؟

هنگام در نظر گرفتن گیربکس، بسیاری از عوامل برای تأمین نیازهای خاص برنامه شما را باید در نظر گرفته شود:

نسبت

دنده به عنوان همبستگی بین تعداد دندانهای دو دنده مختلف تعریف می شود. معمولاً تعداد دندانهای یک دنده متناسب با محیط آن است. این بدان معنی است که دنده با دور بیشتر دندان دنده بیشتری خواهد داشت. بنابراین رابطه بین دو محور دنده نیز می تواند یک دنده دقیق باشد. به عنوان مثال ، اگر یک دنده 36 دندان داشته باشد در حالی که دنده دیگر 12 دندان دارد ، نسبت دنده 3: 1 خواهد بود.

گشتاور.

خروجی گشتاور خروجی به نسبت دنده مورد استفاده بستگی دارد. برای بدست آوردن گشتاور خروجی بالا ، نسبت دنده بزرگی انتخاب می شود. استفاده از نسبت دنده بزرگ باعث کاهش سرعت شافت در موتور می شود. برعكس ، با استفاده از نسبت دنده كمتر ، مقدار گشتاور خروجی كوچكتر به سیستم تحویل داده می شود كه سرعت موتور بیشتر در شافت خروجی است. این عبارت رابطه ای را نشان می دهد که گشتاور و سرعت هر دو با یکدیگر متناسب هستند.

سرعت (RPM)

سرعت متناسب با نسبت دنده سیستم است. به عنوان مثال ، اگر دنده ورودی بیشتر از دنده خروجی دندان داشته باشد ، نتیجه افزایش سرعت در شافت خروجی خواهد بود. از طرف دیگر ، داشتن سناریوی معکوس با دندانهای دنده بیشتر در خروجی در مقایسه با ورودی منجر به کاهش سرعت در شافت خروجی خواهد شد. به طور کلی می توان سرعت تقسیم خروجی را با تقسیم سرعت ورودی بر روی نسبت دنده تعیین کرد. هر چه این نسبت بالاتر باشد سرعت خروجی پایین تر خواهد بود و برعکس.

آرایش.

چرخ دنده یک طراحی مهندسی مبتکرانه است که مزایای مختلفی را نسبت به طراحی سیستم دنده محوری ثابت سنتی ارائه می دهد. ترکیبی منحصر به فرد از هر دو راندمان انتقال نیرو و اندازه جمع و جور باعث کاهش ضریب کارایی کمتر می شود.
یکی دیگر از عوامل کاربردی که باید به آن توجه شود توزیع بار است. از آنجا که بار منتقل شده در میان چندین سیاره مشترک است ، ظرفیت گشتاور افزایش می یابد. تعداد بیشتر سیارات در سیستم دنده باعث افزایش توان بار و افزایش تراکم گشتاور می شود. تنظیمات دنده به دلیل داشتن یک سیستم متعادل ، ثبات و سختی چرخشی را بهبود می بخشد ، اما یک طراحی پیچیده و پرهزینه تر است.

عکس العمل گیر بکس.

عکس العمل زاویه ای است که در آن شافت خروجی گیربکس می تواند بدون حرکت شافت ورودی یا شکاف بین دندان های دو دنده مجاور بچرخد. لازم نیست که برای برنامه های کاربردی که معکوس بار را شامل نمی شوند ، عکس العمل در نظر بگیرید.

گروه صنعتی نیروموتور تامین موتورهای پایه صنعتی، ساختمانی و کشاورزی و بالابر ساختمانی می باشد و با شرکت های صاحب نامی همچون موتوژن، فرودگاه، دینا چی توزموتوری، سایپا، ایران خودرو ، همکاری دارد. همچنین در زمینه فروش انواع الکتروموتور شامل الکتروموتور ترمزدار زیمنس ، الکتروموتور ترمزدار اینترک ،الکتروموتور ترمزدار لنز و انواع بالابر مغازه و بالابر ساختمانی و گیربکس شافت مستقیم فعال می باشد.

پاز جعبه دنده کجا استفاده می شود؟

پیشرفت در فن آوری و تکامل چرخ دنده ها باعث شده است که گیربکس های کارآمدتر و قدرتمندتری و با هزینه های کمتری تولید شوند.. گیربکس به طور گسترده ای در برنامه های کاربردی که به سرعت خروجی مطلوب (RPM) نیاز دارند، کنترل جهت چرخش و ترجمه گشتاور یا نیرو از یک شافت ورودی به دیگری استفاده می شود. گیربکس  پارس. الکتروگیربکس پارس.الکتروگیربکس شافت مستقیم پایه دار. الکترو گیربکس شافت مستقیم. الکترو گیربکس شافت مستقیم فلانچ دار. تعمیرات گیربکس شافت مستقیم. تعمیرات گیربکس شافت مستقیم پایه دار وفلنچ دار. گیربکس پایه دار. گیربکس شافت مستقیم فلانچ دار. تعویض پوسته گیربکس شافت مستقیم. پوسته گیربکس فلانچ دار. 

به این مقاله امتیاز دهید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت توسط reCAPTCHA و گوگل محافظت می‌شود حریم خصوصی و شرایط استفاده از خدمات اعمال.

اسکرول به بالا