گیربکس شفت مستقیم

گیربکس شفت مستقیم یک سیستم بسته است که انرژی مکانیکی را به یک دستگاه خروجی منتقل می کند. این نوع گیربکس ها می توانند سرعت، گشتاور و سایر ویژگی های خود را تغییر دهند تا انرژی را به فرمت قابل استفاده تبدیل کنند.

گیربکس‌ها در دستگاه‌های مختلفی برای اهداف مختلف استفاده می‌شوند. این وسیله ها می توانند سرعت چرخش را برای افزایش گشتاور و سرعت کاهش دهند.
گیربکس حلزونی، گیربکس مارپیچی، گیربکس کرم، گیربکس خورشیدی از جمله گیربکس های استاندارد مورد استفاده در صنایع هستند. در ادامه به توضیح انواع مختلف گیربکس های صنعتی و نحوه استفاده از آنها می پردازیم.


۱) گیربکس حلزونی


گیربکس حلزونی یک نوع گیریکس کم مصرف است و از نظر اندازه جمع و جور است. از این نوع گیربکس در طیف وسیعی از کاربردهای صنعتی استفاده می شود، اما معمولاً در عملیات های سنگین نیز از آن استفاده می شود.
گیربکس حلزونی در ساخت پلاستیک، سیمان، لاستیک و سایر دستگاهای کارخانجات صنعتی سنگین محبوب است. در سنگ شکن ها، اکسترودرها، خنک کننده ها و نوار نقاله ها که همگی کاربردهای کم مصرف هستند، از این وسیله استفاده میشود.
گیربکس حلزونی از این نظر منحصر به فرد است که در زاویه ای ثابت است که در هنگام حرکت، دندان های بیشتری را قادر می سازد در یک جهت با هم تعامل داشته باشند. این ارتباط دائمی را برای یک دوره زمانی مشخص فراهم می کند. 
گیربکس حلزونی زمانی استفاده می‌شوند که سختی پیچشی باید به حداکثر برسد و برای کاربردهای کم‌صدا مورد استفاده قرار میگیرند. از این نوع دستگاها در صنایع پلاستیک و ماشین هایی که نیاز به قدرت مکانیکی بالایی دارند استفاده می شود.

گیربکس شفت مستقیم


۲) گیربکس مارپیچ کواکسیال


گیربکس مارپیچ کواکسیال برای کاربردهای سنگین ایده آل است. این نوع گیربکس ها به دلیل کیفیت و کارایی بالایی که دارند مورد توجه قرار می گیرند. اینها با درجه بالایی از مشخصات تولید می شوند که به شما امکان می دهد نسبت بار و انتقال را به حداکثر برسانید.

۳) گیربکس مارپیچ


ویژگی مهم این نوع گیربکس، مجموعه دندانه های منحنی است که بر روی سطح مخروطی شکل نزدیک به لبه یونیت قرار دارند. گیربکس مارپیچ برای ایجاد حرکات دورانی بین شفت های غیر موازی استفاده می شود. اینها معمولاً در معادن، در صنعت معدن و در نوار نقاله استفاده می شوند.

۴) گیربکس مارپیچ اریب دار


گیربکس مارپیچی اریب دار به دلیل ساختار سفت و یکپارچه خود بسیار کاربردی است. که همین ویژگی ها خوبی که دارد باعث شده از آن در کارهای سنگین و سایر کاربردها قابل استفاده باشد. این گیربکس های صنعتی هنگامی که بر روی خروجی شفت موتور صحیح نصب می شوند مزایای مکانیکی زیادی دارند. اینها بر اساس تعداد دندانه ها و چرخ دنده ها بسیار قابل تنظیم هستند.


۵)گیربکس های کرم


گیربکس های کرم برای هدایت عملیات های سنگین استفاده می شوند. زمانی از گیربکس های کرم استفاده می شود که در کار نیاز به کاهش سرعت افزایش یافته بین محورهای غیر متقاطع محور وجود داشته باشد. در این نوع گیربکس صنعتی از چرخ کرمی استفاده می شود که قطر زیادی دارد. کرم یا پیچ با دندانه های ناحیه محیطی گیربکس مشبک می شود. حرکت چرخشی کرم به دلیل حرکت پیچ مانند باعث می شود چرخ به طور مشابه حرکت کند. بیشتر این گیربکس های صنعتی در صنایع سنگین مانند ساخت کود، مواد شیمیایی و مواد معدنی کاربرد دارند.

۶)گیربکس سیاره ای


گیربکس سیاره ای بدلیل استقامت، دقت و عملکرد متمایزش بسیار ایده آل است و به دلیل کاربردهای زیادی که دارد، قابل توجه کاربران قرار گرفته است. این نوع گیربکس طول عمر تجهیزات شما را افزایش می دهد و عملکرد را بهینه می کند. 

کابرد گیربکس های صنعتی


صنایع بزرگی که در آن گیربکس ها صنعتی به طور گسترده استفاده می شود عبارتند از:
• صنعت کاغذ
گیربکس های ساخته شده از آلیاژهای آلومینیوم، فولاد و چدن برای راه اندازی ماشین آلات در صنعت کاغذ استفاده می شوند.
• صنعت سیمان
گیربکس هایی که گشتاور بالایی دارند نیاز خود را در این زمینه پیدا می کنند. گیربکس مارپیچ مخروطی و گیربکس شفت مستقیم برای عملکردهایی مانند تقویت موتور، کاهش سرعت و غیره استفاده می شود.
• صنعت قند
این یکی از بزرگترین صنایع با ماشین آلات بسیار متنوعی است که از گیربکس هایی صنعتی مختلفی مانند سیاره ای، مارپیچ و غیره استفاده می کنند.
• صنعت فولاد
ماشین آلات سنگین و محکم در صنعت فولاد نقش دارند. از گیربکس های سیاره ای، پینیون و انواع دیگر استفاده می شود.

به این مقاله امتیاز دهید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت توسط reCAPTCHA و گوگل محافظت می‌شود حریم خصوصی و شرایط استفاده از خدمات اعمال.

اسکرول به بالا