You are currently viewing اهمیت گیربکس های صنعتی

اهمیت گیربکس های صنعتی

اهمیت گیربکس های صنعتی ، گیربکس جزء حیاتی بسیاری از کاربردهای صنعتی است. این وسایل به دلیل انتقال نیروی مکانیکی و تغییر ضریب سرعت موتورها از اهمیت بالایی برخوردار هستند. گیربکس ها باید به طور موثر کار کنند تا روند تولید محصول به درستی صورت گیرد و روغن کاری آن برای این کارایی حیاتی است.

روغن روان کننده مانند سیستم خون بدن ما برای یک گیربکس صنعتی است. اگر سطح روغن خیلی پایین بیاید، احتمالاً گیربکس از کار می افتد. خرابی گیربکس می تواند منجر به تعمیرات گران قیمتی شود که می توان با روغن کاری به موقع از آن جلوگیری کرد. 
علاوه بر هزینه های اضافی ناشی از تعویض یا تعمیر، هزینه های مرتبط متوقف شدن روند تولید می تواند قابل توجه باشد. درک عملکرد روغن روان کننده گیربکس صنعتی می تواند به شما در انتخاب روغن مناسب برای تجهیزات خود کمک کند و از خرابی گیربکس جلوگیری کنید. جهت کسب اطلاعات بیشتر و استعلام قیمت و خرید انواع گیربکس با مجموعه نیرو موتور همراه باشید.

گیربکس صنعتی از چه قطعاتی تشکیل شده است؟

 گیربکس  یک قطعه مکانیکی کاملاً یکپارچه است که شامل یک سری چرخ دنده های جفت شده در یک محفظه با شفت و یاتاقان (برای پشتیبانی و رفع بارها) و فلنج میباشد.

گیربکس وسیله ای مکانیکی است که برای افزایش گشتاور خروجی یا تغییر سرعت (RPM) موتور استفاده می شود. شفت موتور به یک انتهای گیربکس متصل می شود و از طریق پیکربندی داخلی چرخ دنده های یک گیربکس، گشتاور خروجی و سرعت مشخص شده توسط نسبت دنده را فراهم می کند.

گیربکس ها در بسیاری از کاربردها از جمله ماشین ابزار، تجهیزات صنعتی، نوار نقاله و در واقع هر برنامه انتقال قدرت با حرکت چرخشی که نیاز به تغییر در گشتاور و سرعت مورد نیاز دارد، استفاده می شود.

گیربکس چگونه ساخته می شود؟

اهمیت گیربکس های صنعتی ، تولید گیربکس ها نیازمند ذوب 15000 تن آلومینیوم در سال است، مقداری که برای ساخت 220 هواپیمای تجاری استفاده می شود. شمش ها برای ذوب در کوره هایی با دمای نزدیک به 700 درجه سانتیگراد بارگذاری می شوند. چندین ماشین قالب گیری تزریقی، آلومینیوم مذاب را در 20 ثانیه به گیربکس های صنعتی تبدیل می کنند.

فایده گیربکس چیست؟

 استفاده از گیربکس برای ضرب گشتاور، تطبیق اینرسی و کاهش سرعت به کاهش عملکرد سیستم ها کمک می کند و امکان استفاده از موتورها و درایوهای کوچکتر را فراهم می کند.

آیا گیربکس سرعت را افزایش می دهد؟

گیربکس ها باعث کاهش سرعت و افزایش گشتاور می شونددر حالی که گاهی اوقات گیربکس هایی وجود دارند که باعث افزایش سرعت و کاهش گشتاور می شوند، در اکثر موارد از جعبه دنده برای کاهش سرعت شفت موتور و افزایش گشتاور استفاده می شود.

نکات مهم برای نگهداری از گیربکس صنعتی 

  • یک بازرسی منظم از گیربکس انجام دهید.
  • دمای گیربکس را کنترل کنید.
  • گیربکس را به طور منظم روغن کاری کنید.
  • از همراستایی مناسب گیربکس با تجهیزات اطمینان حاصل کنید.
  • گیربکس را از نظر خاک و گرد و غبار بررسی کنید.
  • لرزش گیربکس را بررسی کنید.
اهمیت گیربکس های صنعتی

راهایی برای کاهش صدای گیربکس های صنعتی

اجتناب از سر و صدا در محیط های صنعتی دشوار است، به خصوص اگر از تجهیزاتی مانند گیربکس صنعتی استفاده می کنید. قرار گرفتن طولانی مدت در معرض سر و صدای زیاد و مداوم می تواند باعث آسیب دائمی به  شنوایی شود، به همین دلیل است که سطح صدا را نباید نادیده گرفت. به دلیل خطرات بهداشتی، استراتژی های کاهش سر و صدا بخش مهمی از ایمنی صنعتی و برنامه های عملیاتی است. در اینجا چند استراتژی وجود دارد که می توانید از آنها برای کاهش صدای گیربکس صنعتی  و محافظت از کارمندان خود استفاده کنید.

۱) منبع سر و صدا را شناسایی کنید

گیربکس های صنعتی منبع رایج صدای بیش از حد در بسیاری از تاسیسات هستند. سطوح آسیب‌دیده صدا نشانه‌ای از این است که ممکن است یک یا چند جزء گیربکس به درستی کار نکرده یا به درستی طراحی نشده باشند. به خاطر داشته باشید که عوامل زیادی می توانند باعث ایجاد صدای زیاد شوند، اما آسیب دنده اغلب علت آن است. اگر شما یا کارمندانتان متوجه افزایش سطح صدا می‌شوید، باید آزمایش‌هایی را روی درایو دنده انجام دهید تا منبع را جدا کنید. یک شرکت خدمات حرفه ای نیز می تواند در این زمینه به شما کمک کند.

۲) انجام تعمیرات گیربکس

بیشتر صدای تولید شده توسط گیربکس های صنعتی از عملکرد عادی ناشی می شود. این بدان معنی است که شما ممکن است در کارهایی که می توانید انجام دهید تا آن نویز را به حداقل برسانید محدود باشید. با این حال، بسته به طراحی گیربکس شما، چند استراتژی وجود دارد که می توانید اجرا کنید.

۳) به دندانه های داخل گیربکس خود نگاه کنید

شکل دندانه های گیربکس از خمیده تا صاف متفاوت است. هر چه تماس دندانه‌های فلزی صاف‌تر باشد، نویز مبتنی بر اصطکاک کمتری تولید می‌شود. برخی از تغییرات در طراحی دنده شما می تواند سطح سر و صدا را کاهش دهد. برداشتن مقدار کمی از مواد در نزدیکی نوک دندانه چرخ دنده می تواند باعث کاهش صدا شود.

سایش بیش از حد دندان ها می تواند منجر به افزایش سطح صدا شود. اگر هر دو طرف دندان را بررسی کنید، سایش باید نسبتاً آشکار باشد. اگر متوجه سایش بیش از حد شدید، باید با متخصص تعمیر گیربکس تماس بگیرید تا مشکل را تشخیص دهد. این کارشناسان می توانند گیربکس صنعتی شما را بازرسی و تعمیر یا بازسازی کنند و یا قطعات تعویضی را برای شما ارسال کنند.

امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت توسط reCAPTCHA و گوگل محافظت می‌شود حریم خصوصی و شرایط استفاده از خدمات اعمال.