انواع موتور های برقی

انواع موتورهای برقی


قطعات موتور DC منبع اصلی قدرت موتور جریان DC از باتری است. و از آنجا که قدرت DC در یک جهت جریان دارد ، موتورهای DC برای اتصال DC به سیم پیچ روتور ، به سوئیچ های حلقه ای شکاف متکی هستند. حلقه های حلقه حلقه ای شکاف دار از جنس فلز هستند که به هاب بستند و از آن جدا شده اند. جریان را از باتری جمع می کند و به دو حلقه و به این ترتیب با دو برس به سیم پیچ چرخان وصل می شود.


موتورهای برقی را با دو نوع اساسی ایجاد کنید:
1- درایو جریان ثابت
2- موتور AC
جریان ثابت موتور


موتور DC:

موتور DC نیاز به یک تبادل برق دارد. سه نوع اصلی از موتورهای دی سی وجود دارد: سری ، موازی و موتور. تفاوت اصلی بین آنها در این است سفارش از مدار بین روتور و کاربر ثابت .
در موتورهای مستقیم به ترتیب آهنرباهای روتور و میدان به یکدیگر وصل می شوند. جریان از طریق آهنربای میدان و سپس به سیم پیچ های روتور جریان می یابد. و هنگامی که جریان در این ساختار از طریق این جریان یابد ، قدرت آهنربا افزایش می یابد. موتورهای مستقیم سریع کار می کنند، حتی اگر با یک بار سنگین کار کنند ، اگرچه این بار باعث کاهش سرعت موتور می شود.
در موتورهای موازی، هر دو آهنربا و روتور به طور موازی به هم متصل می شوند . یک قسمت از جریان از طریق الکترومغناطیس جریان می یابد و بخش دیگر از طریق سیم پیچ روتور عبور می کند. یک سیم عایق نازک و عایق شده چندین بار در اطراف آهنرباهای میدان پیچیده می شود تا آهنربایی آن افزایش یابد. ایجاد میدان مغناطیسی از این طریق باعث مقاومت در برابر جریان می شود. استحکام جریان و میزان مغناطیس بر این اساس به مقاومت سیم بستگی دارد تا تحمل موتور.
درایو موازی بدون در نظر گرفتن بار با سرعت ثابت کار می کند ، اما اگر بار خیلی زیاد باشد ، مشکلات موتور شروع می شود.

موتور نصب شده دارای دو میدان مغناطیسی است که به روتور وصل شده اند ، یکی به صورت سری و دیگری به صورت موازی. موتورهای ترکیبی از مزایای استفاده هر دو موتور مستقیم و موازی برخوردار هستند ، زیرا به راحتی می توان با بار زیاد شروع کرد و حتی اگر بار به طور ناگهانی بار افزایش یابد ، سرعت نسبتاً ثابت را حفظ می کنند.

موتور AC 
انواع موتورهای جریان متناوب وجود دارد که برخی از آنها با جریان متناوب کار می کنند.
بیشتر موتورهای AC دارای سوئیچ نیستند ، زیرا جریان تولید شده در روتور القا می شود . موتور القایی یا موتور ناهمزمان یک موتور جریان متناوب است که در یک عضو چرخان جریان ایجاد می کند که ناشی از القاء میدان مغناطیسی کویل های عضو ثابت است و باعث چرخش آن می شود. بنابراین موتور القایی نیازی به مبدل ندارد و همانطور که در مورد موتور DC ، موتور عمومی یا موتور هماهنگ سازی وجود دارد نیازی به هیجان (مغناطیسی) نیست .

روتور به عنوان یکی از دو نوع تنظیمات شکل می گیرد: روتور قفس سنجاب SCIM یا روتور سیم پیچ WRIM.
یک موتور AC سه فاز متداول وجود دارد که عضو چرخش آن از روتور قفس سنجاب تشکیل شده است. از آن به دلیل دوام ، اقتصاد و پایداری آن در صنعت بسیار مورد استفاده قرار می گیرد. در مورد موتور AC معمولی – AC تک فاز – با ظرفیت کمتری کار می کند و در ماشین های ساده ای مانند موتور پمپ یخچال یا فن ها و واشرهای برقی استفاده می شود. معمولاً با یک درایو با فرکانس متغیر کار می کند و تعویض فرکانس برای کاهش مصرف انرژی کار می کند و به موتور اجازه می دهد با سرعت های مختلف کار کند – این همان چیزی است که یک ویژگی درایو “ناهمزمان” می دهد. موتورهای دارای روتور قفس سنجاب غالباً در سرعت های ثابت و همچنین برای سرعت های متغیر با استفاده از مبدل فرکانس استفاده می شوند.
سیم پیچ روتور در موتور جریان متناوب معمولاً روتور نامیده می شود. در مورد قسمت استاتیکی که حاوی آهنربای میدان (یا سیم پیچهای میدانی) است به عنوان عضو ثابت گفته می شود.ساخت موتورهای AC آسان ، قابل استفاده و بعضی از آنها نیازی به سوئیچ ندارند.


موتور AC ناهمزمان
برای چرخش یک موتور متقاطع تک فاز، به یک میدان مغناطیسی دوار که از میدان اولیه تولید می کند ، نیاز دارد اما جابجایی فاز برای آن است. این کار توسط یک خازن (در مورد موتور خازن) یا توسط یک سیم پیچ متصل به طور مستقیم به منبع تغذیه (در مورد موتور قطب شکاف) به دست می آید.
در هر دو حالت ، می توان جریان کمکی را پس از شروع حرکت ، به صورت دستی یا با استفاده از یک لینک زمانی یا یک سوئیچ مغناطیسی یا دیگری جلوگیری کرد و مانع از جریان خازن می شود که سرعت چرخش موتور به سرعت لازم برسد.

گروه صنعتی نیروموتور تامین موتورهای پایه صنعتی، ساختمانی و کشاورزی و بالابر ساختمانی می باشد و با شرکت های صاحب نامی همچون موتوژن، فرودگاه، دینا چی توزموتوری، سایپا، ایران خودرو ، همکاری دارد. همچنین در زمینه فروش انواع الکتروموتور شامل الکتروموتور ترمزدار زیمنس ، الکتروموتور ترمزدار اینترک ،الکتروموتور ترمزدار لنز و انواع بالابر مغازه و بالابر ساختمانی و گیربکس شافت مستقیم فعال می باشد.


موتور کندانسور:
اتصالات احتمالی موتور و خازن، که از آنها یک میدان مغناطیسی دوار ایجاد می شود. برای موتور با خازن ، سیم پیچ اصلی به منبع الکتریکی (مانند منبع برق در خانه ها) وصل می شود و یک سیم پیچ کمکی به ترتیب توسط یک خازن به منبع وصل می شود. یک میدان مغناطیسی چرخش بیضوی ایجاد می شود که روتور را می چرخاند ، اما با حرکت منظم کمکی نمی کند. برای داشتن ظرفیت بالا ، شروع از طریق اتصال یک خازن (بزرگ) است. یک سوئیچ مغناطیسی هنگامی که به سرعت چرخش موردنیاز برسد جریان را مسدود می کند.یک دستگاه جریان سه فاز همچنین می تواند با اتصال آن به خازن ها از یک جریان متناوب تک فاز تغذیه شود….

به این مقاله امتیاز دهید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت توسط reCAPTCHA و گوگل محافظت می‌شود حریم خصوصی و شرایط استفاده از خدمات اعمال.

اسکرول به بالا