You are currently viewing الکتروموتور ترمزدار

الکتروموتور ترمزدار

0
()

الکترموتورترمزدار در سال ۱۸۲۱ توسط دانشمند انگلیسی به نام مایکل فارادی اختراع شد . این یکی از دستگاه‌های پرکاربرد در عصر مدرن ما است، زیرا در بسیاری از وسیله ها و مکان ها از جمله کارخانه‌ها، قطارهای برقی، چرخ خیاطی، ماشین‌های لباسشویی برقی، پمپ‌های یخچال و غیره مورد استفاده قرار میگیرد.

الکتروموتور ترمزدار

طبق تعریف ترمودینامیکی الکتروموتور ترمزدار ماشینی است که انرژی الکتریکی را برای انجام کار به انرژی جنبشی دورانی تبدیل می‌کند. 
موتورهای الکتریکی برای تامین انرژی بسیاری از ماشین های الکتریکی و تجهیزات مکانیکی مانند ماشین لباسشویی، تهویه مطبوع، جاروبرقی، سشوار، چرخ خیاطی، مته برقی و اره استفاده می شود. 
اندازه موتورهای الکتریکی بسیار متفاوت است. برخی مواقع الکتروموتور ترمزدار ممکن است یک وسیله کوچک باشد که کار خود را در یک ساعت انجام دهد، یا یک موتور بزرگ که یک لوکوموتیو سنگین را نیرو حرکت دهد. مخلوط‌کن‌ها و سایر لوازم آشپزخانه به موتورهای الکتریکی کوچک نیاز دارند زیرا فقط به یک نیروی الکتریکی ساده نیاز دارند، قطارها به استفاده از موتورهای بزرگتر و پیچیده‌تر نیاز دارند، زیرا موتور قطار برقی انرژی الکتریکی زیادی را در زمان کوتاهی برای تولید حرکت صرف می‌کند.

نحوه اختراع الکترموتورترمزدار و موتورهای الکتریکی

توسعه موتورهای الکتریکی در آغاز قرن نوزدهم با کشف آهنربای الکتریکی آغاز شد. در سال ۱۸۲۰، هانس کریستین اورستد، فیزیکدان دانمارکی، کشف کرد که سیمی که جریان الکتریکی از آن عبور می کند، میدان مغناطیسی در اطراف آن ایجاد می کند. هنگامی که جریان از یک سیم حلقوی (که به شکل یک حلقه تشکیل شده است) عبور می کند، میدان مغناطیسی ایجاد شده در داخل حلقه شدیدتر است و جهت میدان عمود بر صفحه حلقه است. در اواخر دهه ۱۸۲۰، جوزف هنری، فیزیکدان آمریکایی نشان داد که می توان با پیچاندن چندین دور سیم عایق دور یک قطعه آهن، آهنربای الکتریکی قوی تری ایجاد کرد، یعنی مانند یک آهنربا عمل کرد.

در سال ۱۸۲۱، مایکل فارادی، فیزیکدان انگلیسی، یک سیم مسی را آویزان کرد و آن را در ظرفی از جیوه فرو برد، و در جیوه یک میله مغناطیسی قرار داشت. وقتی فارادی جریان الکتریکی را در سیم عبور داد، متوجه شد که این سیم به دور میدان مغناطیسی جیوه شروع به چرخش کرد. فارادی دریافت که جریان الکتریکی باعث تشکیل یک میدان مغناطیسی دایره ای در اطراف سیم می شود. این آزمایش برای نشان دادن نحوه عملکرد موتور الکتریکی برای دانش‌آموزان در مدارس با جایگزینی جیوه با آبی که نمک در آن حل شده است برای رسانایی استفاده می‌شود، زیرا جیوه یک ماده سمی و بخار آن نیز سمی است.

الکترموتورترمزدار


در سال ۱۸۲۷، فیزیکدان مجارستانی “Anius Yadlik” آزمایشی را با استفاده از سیم پیچ ها انجام داد. او آزمایش را طوری اصلاح کرد که موتور از سه جزء برای یک موتور DC تشکیل شده است: یک استاتور ، یک روتور و یک مبدل الکتریکی . این دستگاه از آهنربای خود استفاده نمی کرد، بلکه دو میدان مغناطیسی را از دو جریان الکتریکی عبوری از سیم پیچ های استاتور و سیم پیچ های روتور تولید می کرد. در سال ۱۸۷۳، اولین موتور DC موفق تجاری روانه بازار شد.
در سال ۱۸۸۸ یک مهندس صرب به نام نیکلاس تسلا موتور جریان متناوب را اختراع کرد. در آغاز قرن بیستم پس از میلاد، بسیاری از موتورهای الکتریکی پیشرفته ساخته شدند.
در دهه اول قرن بیستم، بسیاری از مهندسان و مخترعان با محرک های خطی الکتریکی آزمایش کردند. چنین موتورهایی به جای چرخش، یک موج الکترومغناطیسی تولید می کنند که می تواند مستقیماً یک وسیله نقلیه را به حرکت درآورد. استفاده از محرک خطی به لطف کار پیشگام مهندس برق Eric Lithwaite در دهه های 1950 و 1960 رایج تر شد.

الکتروموتور ترمزدار چیست؟

کاربرد الکتروموتور ترمزدار

الکتروموتور ترمز دار کاربرد های زیادی در صنعت دارد از جمله کاربرد های موتور های الکتریکی ترمز دار می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • برای استفاده در بالابرها
 • الکتروموتور گیربکس دار
 • برای استفاده در توربین های بادی بزرگ و کوچک
 • صنایع غذایی
 • برای استفاده در آسانسورها
 • تاور کلایمر ها
 • برای انواع مختلف جرثقیل های وینچی
 • برای نوار نقاله های برای انتقال مواد تحت زاویه
 • دستگاه بسته بندی و شیرینگ
مزایا الکتروموتور ترمزدار
 • در همه مدل های الکترو موتور ترمزدار میتوان اینورتر استفاده کرد
 • دو سرعته و تک سرعته
 • دارای فن خنک‌کننده کاملا پوشیده و محافظت شده (TEFC)
 • دارای اندازه و ابعاد استاندارد بر اساس IEC
 • توانایی کار بصورت مداوم و پیوسته را دارد
 • کاملا مهندسی طراحی شده
 • دارای دیسک ترمز بزرگ برای ترمز گرفتن در هنگام سرعت موتور دارای گشتاور بالا یا مدت طولانی
 • امکان آزاد کردن ترمز به صورت دستی
 • گشتاور ترمز آن کاملا دقیق تنظیم شده است
 • ترمز آن دارای عملکردی سریعی است 
 • جعبه ترمینال الکتروموتور و ترمز هم بصورت جداگانه است و هم بصورت مشترک 
 • اینرسی بسیار کم روتور
 • امکان چرخش دستی شافت با آلن کلیدی
 • امکان نصب از پایه و یا فلنج کوچک (B14) یا بزرگ (B5)
 • میتوان طول شافت الکتروموتور را تنظیم کرد
  بالابر کارگاهی + قیمت، خرید و تعمیر بالابر کارگاهی

عملکرد الکتروموتور ترمزدار


یک موتور الکتریکی عمدتاً از یک آهنربای ثابت و یک هادی متحرک به نام روتور تشکیل شده است. خطوط نیرو بین قطب های آهنربا تشکیل می‌شود و هنگامی که جریان الکتریکی از هادی عبور می کند، هادی به آهنربای دیگری تبدیل می شود. دو میدان مغناطیسی یکدیگر را دفع می کنند و این دافعه باعث چرخش روتور می شود.

عملکرد موتور الکتریکی بر سه اصل اساسی استوار است:

 • جریان الکتریکی یک میدان مغناطیسی در استاتور ایجاد می کند
 • جریان الکتریکی دیگری یک میدان مغناطیسی در سیم پیچ های روتور ایجاد می کند. جریان الکتریکی دوم به وسیله یک مبدل الکتریکی تقسیم شده که جریان DC را توزیع می کند به سیم پیچ های روتور می رسد.
 • دو میدان مغناطیسی یکدیگر را جذب یا دفع می کنند و باعث حرکت روتور می شوند.
 • یکی از راه هایی که رابطه بین جهت جریان در یک سیم و جهت میدان مغناطیسی ایجاد شده را نشان می دهد قانون دست راست است.

گروه صنعتی نیروموتور تامین کننده موتورهای پایه صنعتی، ساختمانی و کشاورزی و بالابر ساختمانی می باشد و با شرکت های صاحب نامی همچون موتوژن، فرودگاه، دینا چی توزموتوری، سایپا، ایران خودرو ، همکاری دارد. همچنین این مجموعه در زمینه فروش و تعمیر انواع الکتروموتور ترمزدار، الکتروموتور ترمزدار چینی، ترمز الکتروموتور، لنت ترمز الکتروموتور، مگنت ترمز الکتروموتور، سیم پیچی مگنت الکتروموتور، بالابر کارگاهی، تعمیر بالابر کارگاهی، بالابر مغازه، گیربکس صنعتی، گیربکس پایه دار، گیربکس شافت مستقیم و تعمیر الکتروگیربکس صنعتی نیز فعالیت دارد.

  گیربکس

الکتروموتور ترمزدار


یک موتور الکتریکی ساده از یک هادی الکتریکی دوار ( روتور ) تشکیل شده است که بین قطب شمال و جنوب یک آهنربای نعل اسبی شکل ثابت قرار می گیرد. رسانا به روتور معروف است (گاهی اوقات به آن آرمیچر می گویند) در حالی که آهنربای استاتور به عنوان ساختار میدان ( استاتور ) شناخته می شود. همچنین یک مبدل الکتریکی وجود دارد که روی محور روتور نصب شده و جریان را به سیم پیچ روتور می رساند. 
استاتور : ساختار میدان سیم پیچ های استاتور یک میدان مغناطیسی در داخل موتور ایجاد می کند، جایی که میدان مغناطیسی از خطوط نیرو بین قطب های آهنربای استاتور تشکیل شده است. ساختار میدان در یک موتور DC ساده از یک آهنربای دائمی به نام آهنربای میدان تشکیل شده است. در برخی از موتورهای بزرگتر و پیچیده تر، ساختار میدان از بیش از یک آهنربای الکتریکی تشکیل شده است که برق را از یک منبع خارجی تغذیه می کند. به اینگونه آهنرباهای الکتریکی، سیم پیچ میدان ساکن می گویند.
روتور یا آرمیچر: روتور یک سیم پیچ استوانه ای یا چند سیم پیچ است که به شکل کلی استوانه ای هستند و با عبور جریان از آنها یک آهنربای الکتریکی تشکیل می دهند. روتور بر اساس دو صندلی یاتاقان به یک محور متصل می شود و بار به این محور متصل می شود و بار می چرخد.

  عمل کلاچ ترمز مغناطیسی با فرمان الکتریکی صورت می گیرد

انواع الکتروموتور ترمزدار

درایو گیربکس

اگر موتور ورودی از یک موتور الکتریکی به یک قرقره از طریق دنده باشد، موتور از نوع گیربکس است.
موتور گیربکس دو سرعته
در این حالت از یک موتور با دو سیم پیچ مجزا استفاده می شود. هنگام راه اندازی، موتور از سیم پیچ های پرسرعت استفاده می کند و برای محدود کردن جریان، یک مقاومت به صورت سری به آنها متصل می شود. شتاب آهسته کابین با کاهش تدریجی میدان مقاومت به دست می آید. هنگام نزدیک شدن به سطح زمین، موتور یا سیم پیچ با سرعت بالا از کار می افتد و موتور با سیم پیچ سرعت پایین شروع به کار می کند. سرعت کابین به تدریج کاهش می یابد تا زمانی که به فاصله کوتاهی از تراز می رسد، در این مرحله برق قطع می شود و ترمزها به طور خودکار کابین را متوقف می کنند.

گیربکس تک سرعته (ولتاژ و فرکانس متغیر – VVVF)

سیستم VVVF مزایایی دارد که با سیستم های دیگر قابل دستیابی نیست. شتاب مثبت و منفی بسیار کند این سیستم را نسبت به سیستم دو سرعته برتری می دهد. این سیستم دارای سیم پیچ هایی است که با جریان متناوب کار می کنند.

موتور بدون دنده

اگر تراست با تماس مستقیم از موتور به قرقره ارسال شود، موتور از نوع بدون دنده است. موتورهای دنده کار، ولتاژ و فرکانس. این نوع موتور برای آسانسورهای پرسرعت بسیار مهم است. امروزه این موتور بهترین انتخاب برای برآوردن شرایط ترافیکی با عملکرد بالا است.
برای شتاب آهسته، یک رگولاتور در مدار میدان استاتور برای کنترل خروجی استاتور استفاده می شود. مقاومت متغیر در مدار میدانی به تدریج مقاومت را کاهش می دهد و فرکانس چرخش استاتور را افزایش می دهد تا کابین آسانسور با شتاب آهسته به شتاب نهایی خود برسد. با ایجاد سرعت نهایی، فرکانس استاتور تا زمانی که سرعت کابین کاهش یابد ثابت می ماند. یک مجموعه سوئیچ القایی برای کند کردن و توقف کابین استفاده می شود. ترمزها فقط زمانی کار می کنند که کابین ساکن باشد.
برای خرید انواع مختلف انواع الکتروموتور ترمزدار میتوان با مجموعه صنعتی نیروموتور در تماس باشید.

چقدر از این مقاله راضی بودید؟

به این مقاله رای دهید!

میانگین آرا / 5. تعداد آرا:

تا کنون امتیازی داده نشده است.

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت توسط reCAPTCHA و گوگل محافظت می‌شود حریم خصوصی و شرایط استفاده از خدمات اعمال.