گیربکس ویا جعبه دنده چیست ؟و تفاوت عملکرد دنده های معمولی و اتوماتیک؟

گیربکس یا جعبه دنده


جعبه دنده همان گیربکس است و در بین عموم مردم به عنوان گیربکس یا جعبه دنده تعریف می شود و طراحی و روش عملکرد گیربکس بسته به نوع دنده ای که به صورت دستی یا اتوماتیک یا استپروتیکی است متفاوت است. در این مقاله نحوه کار هر یک از این نوع ها را می آموزیم…..


گیربکس دستی
گیربکس دستی علاوه بر سایر قسمتها از دو محور اصلی تشکیل شده است:
• محور اول به میل لنگ متصل شده است که به نوبه خود به موتور متصل است.
• محور دوم به شافت درایو متصل است. این محور اصلی برای انتقال به چرخ ها است.
• گروهی از چرخ دنده ها با اندازه های مختلف مربوط به هر محور است و تفاوت بین آنها در این است که در یک بدنه مانند محور اول ثابت هستند در حالی که بر اساس محور دوم تنظیم شده اند.
• چرخ دنده ها، که دیسک های دایره ای هستند و در همان محور دوم ثابت هستند، حرکت افقی دیسک ها را در محور دوم، به طور خاص در جهت داخلی آن امکان پذیر می سازند.


اهمیت چرخ دنده ها در دنده 
چرخ دنده ها هنگام فرآیند تغییر چرخ دنده ها نقش اساسی دارند ، زیرا سه نوع دنده وجود دارد که برای سرعت های مختلف اتومبیل مسئول هستند. دنده اول مسئولیت دو سرعت 1،2 ، دنده دوم مسئولیت دو سرعت 3.4 است ، در حالی که دنده سوم مسئول سرعت معکوس است و هر دیسک دارای دو دنده است. چرخ دنده های کوچک و بزرگ دیگر و این چرخ دنده ها در محور دوم با چرخ دنده های مخالف در اندازه در محور اول مطابقت دارد. یعنی دنده کوچک در محور دوم با دنده بزرگ در محور اول مطابقت دارد و بالعکس.


رابطه بین چرخ دنده های اصلی محور
رابطه بین چرخ دنده های محور اول و چرخ دنده های محور دوم معکوس است هر دنده کوچک توسط یک دنده بزرگ در طرف دیگر جفت می شود. کوچکترین چرخ دنده ها در محور دوم دنده سرعت 4 است و هرچه بیشتر به سرعت های پایین تر برویم متوجه می شویم که این چرخ دنده ها به اندازه رشد می کنند.
این اندازه چرخ دنده های در محور اول است که محور میل لنگ را سوار می کند و بدین ترتیب اتومبیل را حرکت می دهد ، بنابراین اگر دنده کوچک آن یکی باشد که حرکت می کند ، این حرکت کمی به میل لنگ می دهد و نیروی بزرگی برای فشار آوردن مانند کیس در دو سرعت 1،2 ، در حالی که اگر کسی که در ستون اول حرکت می کند باشد. چرخ دنده بزرگ ، این به معنی سرعت فوق العاده در چرخش میل لنگ و در نتیجه سرعت بیشتر برای چرخ ها است. هنگام کار کردن اتومبیل در حالت N ، این بدان معنی است که محور اول می چرخد اما چرخش آن هیچ تاثیری ندارد و یا محور دوم را حرکت نمی دهد.


مکانیسم عملکرد دنده ها در دنده های معمولی


در مورد گیربکس معمولی ، متوجه می شویم که سه دنده در محور دوم نصب شده است و اگر راننده بخواهد سرعت را کنترل کند دسته دنده را حرکت می دهد تا آن را بر روی گزینه دلخواه قرار دهد، زیرا شش مسیر در همان گیربکس بیرونی وجود دارد؛ 4-5 سرعت ، و یکی برای موقعیت خنثی بستگی به جدید بودن وسیله نقلیه در رابطه با فشار پدال کلاچ دارد. که هنگام تغییر سرعت یا توقف حرکت بین موتور و گیربکس را جدا کرده و به آن متصل می کند ، بنابراین دنده در نظر گرفته شده از چرخ دنده خود حرکت می کند و دنده مربوطه را در محور حرکت می کند و این باعث تغییر سرعت خودرو می شود.


مکانیسم ساخت دنده در دنده اتوماتیک


در این چرخ دنده فقط یک دنده نصب شده است که دنده اصلی آن به نام دنده Sun است ، در حالی که دنده دوم به میل لنگ متصل است ، در حالی که دنده سوم به طور مستقیم به چرخ ها وصل می شود ، در این حالت دنده ثابت وظیفه تغییر میزان سرعت و گشتاور را بر عهده دارد. این بدان معناست که هر تغییری که در چرخ دنده ثابت رخ دهد، دو دنده دیگر را تغییر می دهد و برای اینکه دنده دیگر دارای یک اثر قوی باشد ، معمولاً در یک چرخ دنده یا از طریق مجموعه ای از چرخ دنده های مشترک بین آنها وارد می شوند.
دنده اتوماتیک 5 گزینه را برای درایور فراهم می کند: P، N، R، D و پدال کلاچ جدا می شود زیرا حرکت بین موتور و گیربکس به طور خودکار از هم جدا می شود و به طور خودکار به هم متصل می شود. این یکی از اشکال زیر است:


• افزایش سرعت: چرخ دنده اول چرخش را متوقف می کند و دنده دوم حرکت می کند.
• حرکت آهسته چرخ: دنده دوم چرخش را متوقف می کند در حالی که دنده اول و سوم به کار خود ادامه می دهند.
• Reverse R: حرکت دنده سوم متوقف می شود ، به این معنی که حرکت دنده اول فعال و مؤثر است ، در این حالت حرکت دنده دوم معکوس است که امکان معکوس شدن را دارد….

گروه صنعتی نیروموتور تامین موتورهای پایه صنعتی، ساختمانی و کشاورزی و بالابر ساختمانی می باشد و با شرکت های صاحب نامی همچون موتوژن، فرودگاه، دینا چی توزموتوری، سایپا، ایران خودرو ، همکاری دارد. همچنین در زمینه فروش انواع الکتروموتور شامل الکتروموتور ترمزدار زیمنس ، الکتروموتور ترمزدار اینترک ،الکتروموتور ترمزدار لنز و انواع بالابر مغازه و بالابر ساختمانی و گیربکس شافت مستقیم فعال می باشد.


مکانیسم عملکرد دنده ها در دنده Aliptronic


در اصل تثبیت کننده دنده به همان دنده اتوماتیک کار می کند و شامل سرعت های P ، R ، N ، D و انشعاب در این نوع گزینه D دو گزینه اضافی است: (+) ، (-). عملکرد گزینه (+)؛ افزایش سرعت ، در حالی که گزینه (-) کاهش سرعت است ، زیرا راننده در صورت تمایل به انتقال از یک تجربه رانندگی دنده اتوماتیک به یک تجربه رانندگی معمولی ، به آنها متوسل می شود…..،

به این مقاله امتیاز دهید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت توسط reCAPTCHA و گوگل محافظت می‌شود حریم خصوصی و شرایط استفاده از خدمات اعمال.

اسکرول به بالا