موتورالکتریکی چیست؟ و انواع موتورهای الکتریکی

موتور الکتریکی چیست؟

قطعات موتور منبع متداول برق موتور جریان DC از باتری است. از آنجایی که DC در یک جهت جریان دارد، موتورهای DC برای رساندن برق به سیم پیچ روتور، به کموتاتورهای حلقه شیاردار متکی هستند. حلقه های کموتاتور شیاردار فلزی هستند، روی محور نصب شده و  عایق محور هستند. جریان را از باتری گرفته و توسط دو برس به حلقه ها و در نتیجه به سیم پیچ روتور می رساند.

 طبق تعریف ترمودینامیکی که وجود دارد موتور التکتریکی دستگاهی است که انرژی الکتریکی را به انرژی حرکتی چرخشی تبدیل می کند تا کار را انجام دهد . از موتورهای برقی برای تأمین برق چندین ماشین الکتریکی و تجهیزات مکانیکی مانند ماشین لباسشویی، تهویه هوا، جاروبرقی ، سشوار ، ماشین خیاطی ، دریل برقی و اره استفاده می شود. این موتور همچنین در انواع موتورها در قطارها ، متروها و اتوبوس های برقی حمل و نقل عمومی (Trolleybus) مورده استفاده قرار میگیرد و همچنین در ماشین آلات و روبات های کارخانه ای بکار برده میشود.
اندازه موتورهای الکتریکی بسیار متفاوت هستند. این می تواند یک وسیله کوچک باشد که در یک ساعت مچی کار می کند یا یک موتور عظیم که حرکت سنگین را برای یک وسیله بزرگ فراهم می کند. میکسرها و اکثر وسایل آشپزخانه دیگر به موتورهای برقی کوچک احتیاج دارند زیرا فقط به یک ظرفیت الکتریکی ساده احتیاج دارند ، قطارها نیاز به استفاده از موتورهای بزرگتر و پیشرفته تر دارند ، زیرا موتور قطار برقی در مدت زمان کوتاهی انرژی الکتریکی بزرگی را برای تولید حرکت می کند. بسته به نوع برق مورد استفاده در موتورهای الکتریکی دارد که دو نوع اصلی موتور وجود دارد:


1- موتورهای DC 
2- موتورهای AC

۱موتور DC 

 موتورهای DC به یک مبدل الکتریکی نیاز دارند که جهت جریان را معکوس کند. سه نوع موتور DC وجود دارد که عبارتند از: سری، موازی و موتورهای مرکب. تفاوت اصلی آنها در آرایش مدار بین روتور و استاتور است.

در موتورهای سری، روتور و آهنربای میدان به صورت سری به یکدیگر متصل می شوند. جریان از طریق آهنربای میدان و سپس از طریق سیم پیچ های روتور جریان می یابد. هنگامی که جریان به این ترتیب از ساختار عبور می کند، قدرت آهنرباها افزایش می یابد. موتورهای سری، حتی اگر با بار سنگین کار کنند، به سرعت روشن می شوند، اگرچه این بار باعث کاهش سرعت موتور می شود.

در موتورهای موازی، آهنربا و روتور به صورت موازی به هم متصل می شوند. بخشی از جریان از طریق آهنربای الکتریکی جریان می یابد، در حالی که بخشی دیگر از طریق سیم پیچ روتور جریان می یابد. یک سیم نازک و عایق چندین بار دور یک آهنربای میدان پیچیده می شود تا خاصیت مغناطیسی آن افزایش یابد. ایجاد میدان مغناطیسی در این روش به دلیل مقاومت در برابر جریان است. بر این اساس، قدرت جریان و درجه مغناطیس به مقاومت سیم بستگی دارد تا بار موتور.

موتور موازی بدون توجه به بار با سرعت ثابت کار می کند، اما اگر بار خیلی زیاد باشد، هنگام راه اندازی برای موتور مشکلاتی ایجاد می شود. یک موتور کامپوزیت دارای دو میدان مغناطیسی متصل به روتور است، یکی به صورت سری و دیگری به صورت موازی. موتورهای مرکب دارای مزایای موتور سری و موازی هستند، زیرا به راحتی با بار زیاد راه اندازی می شوند و حتی اگر بار به طور ناگهانی افزایش یابد، سرعت نسبتاً ثابتی را حفظ می کنند.

جریان متناوب جهت جریان خود را پنجاه یا شصت بار در ثانیه بین منفی و مثبت معکوس می کند . این جریان فعلی است که در خانه ها استفاده می شود. موتورهای DC همچنین معمولاً در بسیاری از دستگاهها مانند دستگاه اسفیگمانو متر و دستگاههای باطری استفاده می شوند. DC تنها در یک جهت اجرا می شود و منبع آن باتری است . موتورهای AC معمولاً برای کار با تجهیزات مکانیکی در کارخانه ها استفاده می شوند. همچنین به عنوان یک اصل شروع در موتورهای احتراق داخلی استفاده می شود ..
همچنین می توان جریان متناوب را به جریان مداوم تبدیل کرد ، این فرایند “صاف کننده” نامیده می شود و توسط یکسو کننده ها انجام می شود . در مقابل DC را می توان با وسیله مشابه ترانسفورماتور الکتریکی کوچک و بزرگ به AC تبدیل کرد .
فناوری برق و موتورهای برقی برای شهر مدرن ما ضروری است و غیرقابل جبران هستند. موتور DC از سه بخش تشکیل شده است: یک عضو الکتریکی ثابت که یک میدان الکتریکی را تولید می کند و یک عضو چرخشی متشکل از چندین سیم پیچ سیم که یک میدان مغناطیسی را در مقابل میدان مغناطیسی تولید شده توسط عضو ثابت تولید می کنند باعث حرکت عنصر چرخان می شود و قسمت سوم مبدل برقی است که جریان را عبور می دهد در چرخش عنصر چرخان و “تعویض” یا “چرخش” سیم پیچ ها در دریافت جریان الکتریکی ، چرخش آنها همچنان ادامه خواهد یافت

۲موتور AC 

انواع مختلفی از موتورهای جریان متناوب وجود دارد که برخی از آنها با جریان متناوب معمولی کار می کنند و انواع بزرگی که با جریان سه فاز کار می کنند.

اکثر موتورهای AC کموتاتور ندارند، زیرا جریان در روتور به صورت القایی تولید می شود. موتور القایی یا موتور ناهمزمان موتوری با جریان متناوب است که روتور آن جریانی را که از القای میدان مغناطیسی سیم‌پیچ‌های استاتور ایجاد می‌کند و باعث چرخش آن می‌شود. بنابراین، موتور القایی به مبدل نیاز ندارد و نیازی به تحریک (مغناطیسی) ندارد، همانطور که برای موتورهای DC، موتورهای عمومی یا موتور سنکرون وجود دارد. روتور به عنوان یکی از دو نوع پیکربندی شکل می گیرد: روتور قفس سنجابی یا موتور القایی روتور سیم پیچ شده.

در یک موتور AC سه فاز متداول وجود دارد که روتور آن از یک روتور قفس سنجابی تشکیل شده است. به دلیل دوام، اقتصادی و پایداری به طور گسترده در صنعت های مختلف استفاده می شود.
 در مورد موتور جریان متناوب معمولی – جریان متناوب تک فاز – با توان کمتری کار می کند و در ماشین های ساده مانند موتورهای یخچال یا در فن ها و ماشین های لباسشویی برقی استفاده می شود. آنها اغلب توسط یک درایو با فرکانس متغیر تغذیه می شوند. و شیفتر فرکانس برای کاهش مصرف انرژی و اجازه دادن به موتور در سرعت های مختلف کار می کند. موتورهای قفس سنجابی اغلب در سرعت های ثابت و همچنین برای سرعت های متغیر با استفاده از مبدل فرکانس استفاده می شوند. 

سیم پیچ دوار در یک موتور AC معمولاً روتور نامیده می شود. استاتور متشکل از آهنرباهای میدان (یا سیم پیچ های میدان) میباشد. ساخت موتورهای AC آسان است، استفاده از آنها راحت است و برخی از آنها نیازی به تعویض ندارند. اکثر آنها با پریزهای برق در خانه ها کار می کنند.

گروه صنعتی نیروموتور تامین موتورهای پایه صنعتی، ساختمانی و کشاورزی و بالابر ساختمانی می باشد و با شرکت های صاحب نامی همچون موتوژن، فرودگاه، دینا چی توزموتوری، سایپا، ایران خودرو ، همکاری دارد. همچنین در زمینه فروش انواع الکتروموتور شامل الکتروموتور ترمزدار زیمنس ، الکتروموتور ترمزدار اینترک ،الکتروموتور ترمزدار لنز و انواع بالابر مغازه و بالابر ساختمانی و گیربکس شافت مستقیم فعال می باشد.


کار موتور الکتریکی 
موتور الکتریکی عمدتاً از یک آهنربای ثابت و یک هادی متحرک به نام یک عضو چرخان تشکیل شده است . خطوط برق بین الکترودهای آهنربا شکل می گیرد. دو میدان مغناطیسی یکدیگر را دفع می کنند و این دافع باعث چرخش عضو چرخان می شود.

بهره برداری از موتور الکتریکی بر اساس سه اصل اصلی است:


1- جریان الکتریکی یک میدان مغناطیسی را در قسمت ثابت ایجاد می کند ،
2- جریان الکتریکی دیگر یک میدان مغناطیسی را در کویل های روتور ایجاد می کند. جریان الکتریکی دوم با استفاده از مبدل مقطعی که DC را توزیع می کند ، به سیم پیچ های روتور می رسد .
3- دو میدان مغناطیسی یکدیگر را جذب یا دفع می کنند ، بنابراین حرکت اندام چرخان رخ می دهد.


یک راه برای توضیح رابطه بین جهت جریان در یک سیم و جهت میدان مغناطیسی در حال ظهور ، پایه دست راست است .

به این مقاله امتیاز دهید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت توسط reCAPTCHA و گوگل محافظت می‌شود حریم خصوصی و شرایط استفاده از خدمات اعمال.

اسکرول به بالا