گیربکس اتوماتیک: کدام نوع بهتر است؟ چه چیزی متناسب با نیازهای شماست؟

گیربکس اتوماتیک


اگر شما یک سوپراستار یا طرفدار مسابقات اتومبیلرانی و مسابقه ای یا حداقل ماجراجویی های جاده ای هستید معلوم میشود که شما عاشق دنده اتوماتیک هستید. این یک شرط ضروری برای خرید هر خودرو است زیرا این نوع چرخ دنده ها راحتی مطلق را برای راننده فراهم می کند، خصوصاً در هنگام ترافیک.
مثلاً تصور کنید که شما از گیربکس دستی سنتی برای توقف در ترافیک یک شهر استفاده می کنید! نتیجه واقعاً رضایت بخش نخواهد بود. شما با درد کمر یا زانو یا اسپاسم اعصاب در بهترین حالت به مقصد خاص خود خواهید رسید. بنابراین گیربکس اتوماتیک برای اطمینان از راحتی راننده همچنان یک ضرورت محسوب می شوند.
اما آنچه اکثر رانندگان نمی دانند این است که یک مجموعه گیربکس اتوماتیک در حال حاضر در بازار برای خریداران جدید اتومبیل موجود است. بهترین نوع چیست؟ یا کدام یک از بهترین نیازهای شماست؟ با اشاره به لزوم تغییر روغن بعد از یک دوره استفاده متوالی.
در گذشته همه گیربکس های اتوماتیک با استفاده از همان اصول اساسی کار می کردند. اما امروزه انواع مختلفی وجود دارد و با نام های مختلف تجاری خاص برای هر تولید کننده ، بنابراین شناختن تفاوت بین یک سیستم و سیستم دیگر تا حدی گیج کننده است.


در اینجا متداول ترین انواع گیربکس اتوماتیک را که بر روی اتومبیل ها قرار دارند را برای شما آورده ایم.


1. گیربکس اتوماتیک


این گیربکس سنتی است که تقریباً در هر خودروی اتوماتیک تولید شده از 20 سال پیش مشاهده می کنیم. امروزه به خصوص در اتومبیل های لوکس امروزه بسیار محبوب است
نام “مبدل گشتاور” به فناوری ای اطلاق می شود که انرژی را از طریق موتور به گیربکس منتقل می کند ، مانند فناوری کلاچ در اتومبیل هایی که گیربکس دستی دارند. اما به جای اتصال واقعی که در کلاچ پیدا می کنید ، مبدل گشتاور از مایعات هیدرولیک ضخیم برای انتقال دنده از موتور به گیربکس استفاده می کند.
به دلیل این پیوند سیال ، مکانیسم مبدل گشتاور معمولاً قادر است دنده را هموار تغییر دهد. از آنجایی که این نوع فناوری مدت زیادی است که وجود دارد ، مطمئناً خود قابل اعتماد بودن را ثابت کرده است.
نزولی: مبدل گشتاور در واقع روشی بسیار مؤثر برای انتقال قدرت موتور نیست. در نتیجه ، این نوع گیربکس می تواند کمی از نظر وزن خودرو سنگین تر و در نتیجه از نظر مصرف سوخت بیشتر از سایرین باشد و در عوض تغییر دنده نیز می تواند کند باشد.
جعبه مبدل گشتاور اتوماتیک همچنین به عنوان Geartronic شناخته می شود. اگر می خواهید یک گیربکس مطمئن داشته باشید که نویز موتور را به حداقل برساند ، آن را انتخاب کنید.

گروه صنعتی نیروموتور تامین موتورهای پایه صنعتی، ساختمانی و کشاورزی و بالابر ساختمانی می باشد و با شرکت های صاحب نامی همچون موتوژن، فرودگاه، دینا چی توزموتوری، سایپا، ایران خودرو ، همکاری دارد. همچنین در زمینه فروش انواع الکتروموتور شامل الکتروموتور ترمزدار زیمنس ، الکتروموتور ترمزدار اینترک ،الکتروموتور ترمزدار لنز و انواع بالابر مغازه و بالابر ساختمانی و گیربکس شافت مستقیم فعال می باشد.2- گیربکس دستی و اتوماتیک


همانطور که از نام آن پیداست این گیربکسی است که دارای جعبه دنده دستی اتوماتیک است و بجای راننده بصورت الکترونیکی کار می کند. اما شما پدال کلاچ را پیدا نمی کنید که با نوعی جادو حرکت کند. بیشتر اوقات گیربکس دقیقاً شبیه یک اتوماتیک معمولی است و اصلاً پدال کلاچ وجود ندارد.
اما وقتی کنسول تصمیم بگیرد که زمان تغییر سرعت است، کلاچ به صورت اتوماتیک اجرا می شود و این روند بدون دخالت راننده انجام می شود. در این نوع گیر بکس ها چرخ دنده روی جعبه دنده بسیار بزرگی است تا کارهای فوق سریع و روان انجام شود. در نتیجه، این نوع گیربکس معمولاً در بدترین حالت سرعت هم کند عمل میکند.
جعبه دنده دستی اتوماتیک همچنین به عنوان کلاچ ، تیپترونیک ، SMG ، ASG ، ETG ، EGC ، EAT شناخته می شود. اگر می خواهید گیربکس اتوماتیک باشد که به عنوان یک گزینه اضافی هزینه ای ندارد ، این نوع را انتخاب کنید.

به این مقاله امتیاز دهید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت توسط reCAPTCHA و گوگل محافظت می‌شود حریم خصوصی و شرایط استفاده از خدمات اعمال.

اسکرول به بالا