انواع موتور الکتریکی و کاربرد انها

موتور الکتریکی طبق تعریف ترمودینامیکی، ماشینی است که انرژی الکتریکی را برای انجام کار به انرژی جنبشی دورانی تبدیل می کند . موتورهای الکتریکی برای تامین انرژی بسیاری از ماشین های الکتریکی و تجهیزات مکانیکی مانند ماشین لباسشویی، جاروبرقی، سشوار، چرخ خیاطی، مته برقی، بالابر و آسانسورها بکار میبرند.

۱) موتور ناهمزمان AC

برای اینکه یک موتور AC تک فاز بچرخد، نیاز به یک میدان مغناطیسی دوار دارد تا توسط میدان اولیه تولید شود، اما برای آن تغییر فاز داده می شود. این به وسیله یک خازن یا بوسیله سیم پیچی که مستقیماً به منبع جریان متصل است، به دست می آید.
در هر دو حالت می توان از جریان کمکی پس از شروع حرکت، به صورت دستی یا با استفاده از پیوند زمانی، کلید مغناطیسی یا موارد دیگر جلوگیری کرد و در صورت رسیدن سرعت چرخش موتور به مقدار مورد نیاز، از سرعت عبور جریان از خازن جلوگیری می کند.


موتور دارای خازن

برای موتور دارای خازن، سیم پیچ اولیه به منبع برق (مانند منبع برق در خانه ها) و یک سیم پیچ کمکی از طریق یک خازن به صورت سری با منبع متصل می شود. یک میدان مغناطیسی دوار بیضی شکل ایجاد می‌شود که روتور را می‌چرخاند، اما به حرکت یکنواخت کمک نمی‌کند. برای یک ظرفیت بالا، شروع با اتصال یک خازن الکترولیتی (بزرگ) است که یک کلید مغناطیسی به هنگام رسیدن به سرعت چرخش مورد نیاز، از عبور جریان از آن جلوگیری می کند. یک ماشین جریان سه فاز همچنین می تواند با اتصال آن به خازن ها توسط جریان متناوب تک فاز تغذیه شود.


انواع موتورهای AC

او انواع مختلفی از موتورهای AC وجود دارد که کاربردهای مختلفی دارند، مانند مصارف خانگی مانند جارو برقی، سشوار، موتورهای ماشین لباس‌ شویی الکتریکی، فن‌ها، و غیره .
از موتورهای بزرگ هم برای ماشین آلات بزرگ کارخانه یا برای بحرکت در آوردن واگن های متروهای حمل و نقل عمومی و قطارهای برقی استفاده می شود که سرعت آنها به 350 کیلومتر در ساعت می رسد . موتورهای بزرگی که در متروها و قطارها استفاده می شوند ، موتورهای کششی نامیده می شوند و در ولتاژهای بسیار بالاتر تا 3000 ولت کار می کنند. انواع مختلفی از موتورهای AC را برای اهداف مختلف وجود دارد. انواع عبارتند از:

• موتور AC معمولی
• موتور جریان سه فاز
• موتور سنکرون
• موتور القایی که به آن موتور آسنکرون نیز می گویند .
رایج ترین موتورهای AC موتورهای القایی و موتورهای سنکرون هستند.

انواع موتور الکتریکیروتور چیست؟

روتور یک موتور القایی از یک روتور قفس سنجابی تشکیل شده است که از یک هسته آهنی استوانه ای با شکاف هایی در کناره آن به صورت طولی تشکیل شده است . میله های آلومینیومی یا مسی در این شکاف ها نصب می شود و به دو حلقه مسی ضخیم که روی پایه های استوانه ثابت شده اند متصل می شوند تا شکل آنها شبیه قفس باشد.
روتور مستقیماً به منبع خارجی برق متصل نیست. یک جریان متناوب از منبع در سیم پیچ های میدان استاتور جریان می یابد و یک میدان مغناطیسی دوار ایجاد می کند. این میدان یک جریان القایی در روتور ایجاد می کند که منجر به میدان مغناطیسی دیگری می شود. میدان مغناطیسی ناشی از روتور با میدان مغناطیسی تولید شده توسط استاتور برهمکنش می کند و باعث حرکت روتور می شود.
استاتور یک موتور سنکرون یک میدان مغناطیسی دوار تولید می کند. اما روتور به جای تکیه بر میدان مغناطیسی منشأ از استاتور برای تولید جریان الکتریکی، جریان را مستقیماً از یک منبع الکتریکی خارجی دریافت می کند. روتور با سرعت ثابت همزمان با میدان چرخش استاتور حرکت می کند. سرعت متناسب با فرکانس است که جریان متناوب ناشی از استاتور منعکس می شود. 
از آنجایی که فرکانس همیشه ثابت است، موتورهای سنکرون، مانند موتورهای جریان مرکب، حتی در حضور بار متغیر، سرعت ثابتی دارند. این درایوها همچنین انرژی کمتری مصرف می‌کنند و برای ساعت‌ها و تلسکوپ‌هایی که نیاز به زمان‌بندی دقیق و چرخش بی‌صدا دارند، ایده‌آل هستند.
موتورهای جنرال برای کار با جریان مستقیم یا متناوب ساخته می شوند. موتور عمومی از یک کموتاتور استفاده می کند و پیکربندی اولیه آن شبیه به موتورهای سری DC است. در مورد DC، به عنوان یک موتور DC به صورت سری عمل می کند. در صورت استفاده از جریان متناوب، قطب های مغناطیسی آرمیچر و سیم پیچ میدان معکوس می شوند و فرکانس جریان معکوس می شود. موتورهای جنرال به دلیل انعطاف پذیری معمولاً در لوازم خانگی استفاده می شوند.

به این مقاله امتیاز دهید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت توسط reCAPTCHA و گوگل محافظت می‌شود حریم خصوصی و شرایط استفاده از خدمات اعمال.

اسکرول به بالا