موتور الکتریکی چیست؟

 

 

 طبق تعریف ترمودینامیکی که وجود دارد موتور التکتریکی دستگاهی است که انرژی الکتریکی را به انرژی حرکتی چرخشی تبدیل می کند تا کار را انجام دهد . از موتورهای برقی برای تأمین برق چندین ماشین الکتریکی و تجهیزات مکانیکی مانند ماشین لباسشویی، تهویه هوا، جاروبرقی ، سشوار ، ماشین خیاطی ، دریل برقی و اره استفاده می شود. این موتور همچنین در انواع موتورها در قطارها ، متروها و اتوبوس های برقی حمل و نقل عمومی (Trolleybus) مورده استفاده قرار میگیرد و همچنین در ماشین آلات و روبات های کارخانه ای بکار برده میشود.
اندازه موتورهای الکتریکی بسیار متفاوت هستند. این می تواند یک وسیله کوچک باشد که در یک ساعت مچی کار می کند یا یک موتور عظیم که حرکت سنگین را برای یک وسیله بزرگ فراهم می کند. میکسرها و اکثر وسایل آشپزخانه دیگر به موتورهای برقی کوچک احتیاج دارند زیرا فقط به یک ظرفیت الکتریکی ساده احتیاج دارند ، قطارها نیاز به استفاده از موتورهای بزرگتر و پیشرفته تر دارند ، زیرا موتور قطار برقی در مدت زمان کوتاهی انرژی الکتریکی بزرگی را برای تولید حرکت می کند. بسته به نوع برق مورد استفاده در موتورهای الکتریکی دارد که دو نوع اصلی موتور وجود دارد:


1- موتورهای AC
2- موتورهای DC


جریان متناوب جهت جریان خود را پنجاه یا شصت بار در ثانیه بین منفی و مثبت معکوس می کند . این جریان فعلی است که در خانه ها استفاده می شود. موتورهای DC همچنین معمولاً در بسیاری از دستگاهها مانند دستگاه اسفیگمانو متر و دستگاههای باطری استفاده می شوند. DC تنها در یک جهت اجرا می شود و منبع آن باتری است . موتورهای AC معمولاً برای کار با تجهیزات مکانیکی در کارخانه ها استفاده می شوند. همچنین به عنوان یک اصل شروع در موتورهای احتراق داخلی استفاده می شود ..
همچنین می توان جریان متناوب را به جریان مداوم تبدیل کرد ، این فرایند "صاف کننده" نامیده می شود و توسط یکسو کننده ها انجام می شود . در مقابل DC را می توان با وسیله مشابه ترانسفورماتور الکتریکی کوچک و بزرگ به AC تبدیل کرد .
فناوری برق و موتورهای برقی برای شهر مدرن ما ضروری است و غیرقابل جبران هستند. موتور DC از سه بخش تشکیل شده است: یک عضو الکتریکی ثابت که یک میدان الکتریکی را تولید می کند و یک عضو چرخشی متشکل از چندین سیم پیچ سیم که یک میدان مغناطیسی را در مقابل میدان مغناطیسی تولید شده توسط عضو ثابت تولید می کنند باعث حرکت عنصر چرخان می شود و قسمت سوم مبدل برقی است که جریان را عبور می دهد در چرخش عنصر چرخان و "تعویض" یا "چرخش" سیم پیچ ها در دریافت جریان الکتریکی ، چرخش آنها همچنان ادامه خواهد یافت

گروه صنعتی نیروموتور تامین موتورهای پایه صنعتی، ساختمانی و کشاورزی و بالابر ساختمانی می باشد و با شرکت های صاحب نامی همچون موتوژن، فرودگاه، دینا چی توزموتوری، سایپا، ایران خودرو ، همکاری دارد. همچنین در زمینه فروش انواع الکتروموتور شامل الکتروموتور ترمزدار زیمنس ، الکتروموتور ترمزدار اینترک ،الکتروموتور ترمزدار لنز و انواع بالابر مغازه و بالابر ساختمانی و گیربکس شافت مستقیم فعال می باشد.


کار موتور الکتریکی
موتور الکتریکی عمدتاً از یک آهنربای ثابت و یک هادی متحرک به نام یک عضو چرخان تشکیل شده است . خطوط برق بین الکترودهای آهنربا شکل می گیرد. دو میدان مغناطیسی یکدیگر را دفع می کنند و این دافع باعث چرخش عضو چرخان می شود.
بهره برداری از موتور الکتریکی بر اساس سه اصل اصلی است:


1- جریان الکتریکی یک میدان مغناطیسی را در قسمت ثابت ایجاد می کند ،
2- جریان الکتریکی دیگر یک میدان مغناطیسی را در کویل های روتور ایجاد می کند. جریان الکتریکی دوم با استفاده از مبدل مقطعی که DC را توزیع می کند ، به سیم پیچ های روتور می رسد .
3- دو میدان مغناطیسی یکدیگر را جذب یا دفع می کنند ، بنابراین حرکت اندام چرخان رخ می دهد.
یک راه برای توضیح رابطه بین جهت جریان در یک سیم و جهت میدان مغناطیسی در حال ظهور ، پایه دست راست است .