You are currently viewing گیربکس صنعتی برگشت ناپذیر یا خودقفل چیست؟

گیربکس صنعتی برگشت ناپذیر یا خودقفل چیست؟

5
(1)

گیربکس صنعتی خودقفل

در این مقاله سعی داریم در رابطه با گیربکس صنعتی برگشت ناپذیر یا خودقفل، مطالب مفیدی را خدمت شما دوستان عزیزارائه کنیم. این محصول یکی از پرکاربردترین محصولات در صنایع به حساب می آید که مزیت های به خصوصی دارد. درادامه دررابطه با ویژگی ها و کاربردهای این قطعه به طورمفصل صحبت خواهیم کرد اما درابتدا توضیح مختصری در رابطه با گیربکس صنعتی به شما عزیزان تقدیم می کنیم.

گیربکس صنعتی برگشت ناپذیر

تجهیزاتی هستند که دراکثر کارخانه های صنعتی پرکاربرد هستند. اساس کارگیربکس جابه جایی قدرت است وهدف آن بیان این مطلب است که ما متوجه شویم که برای سیستم یا دستگاهی که میخواهیم درآن از گیربکس استفاده کنیم چه گشتاوری مورد نیازاست. در واقع گیربکس ها توسط شافت، نیروی مکانیکی را از یک موتوربه دستگاه دیگری منتقل می کنند. در ساختارهر گیربکس دو دنده در سایزهای مختلف وجود دارد؛به چرخ دنده کوچک تر پینیون گفته می شود و به چرخ دنده بزرگتر،گیر یا دنده می گویند.

جالب اینجاست که با توجه به گشتاور و سرعت هر کدام می توان سرعت و گشتاور دیگری را محاسبه کرد. همان طورکه میدانید گشتاور نیرویی است که وارد یک دنده می شود.(حرکت آن به صورت دورانی و چرخشی می باشد) به همین ترتیب،ترکیب چرخ دنده ها در گیربکس باعث انتقال نیرو و گشتاور از یک طرف به طرف دیگر می شود. رابطه سرعت چرخ دنده با گشتاور نیز رابطه معکوس است به طوری که اگر دنده کوچک ترسرعت بیشتری نسبت به دنده بزرگتر داشته باشد درواقع میزان گشتاور کمتری ایجاد می کند. طبیعتا دنده بزرگتر سرعت کمتری داشته و گشتاور بیشتری را تولید می کند. پس نتیجه میگیریم که حاصل نسبت چرخیدن هردو دنده به همدیگرنسبت تبدیل گیربکس را به وجود می آورد. برای اطلاع از علت های خرابی گیربکس صنعتی توصیه می کنیم مقاله مربوط به آن را در سایت نیرو گیربکس مطالعه کنید.

برگشت ناپذیری در گیربکس های صنعتی

زمانی که گیربکس ها را توسط تجهیزات صنعتی راه اندازی می کنند یا باید این قطعه کاملا برگشت پذیرباشد و یا باید برگشت ناپذیری (خودقفل) کامل باشد؛ پس نتیجتا زمانی که گیربکس ها در جهت معکوس کارمی کنند باید بررسی شوند. بازده مهم ترین عاملی است که برگشت پذیری یا برگشت ناپذیری را دریک گیربکس مشخص می کند. بازده به عوامل مختلفی بستگی دارد که مهم ترین آن صافی سطح، زاویه سرعت،جنس و … می باشد.

کاملا مشخص است که درهرکاری ما دوست داریم که به بهترین شرایط با بالاترین بازده دست پیدا کنیم. برای این کار باید اطلاعات کافی را داشته باشیم؛ ما دو نوع برگشت ناپذیری داریم:

  • برگشت ناپذیری استاتیکی
  • برگشت ناپذیری دینامیکی
گیربکس صنعتی برگشت ناپذیر
گیربکس صنعتی برگشت ناپذیر

برگشت ناپذیری استاتیک

در این شیوه زمان کمتری برای رسیدن به حالت برگشت ناپذیرنیاز است و محورهای خروجی با میزان گردش کمتر فقط درصورت لغزش گیربکس به حالت آهسته حرکت می کنند. حال تئوری کاربردی این سیستم را درعلم فیزیک بیان می کنیم: این قضیه یک نماد برای ضریب اصطکاک استاتیک می باشد که به عوامل مختلفی بستگی دارد؛ یکی ازعوامل سطح تماس در محور است و دیگری جنس مواد روان کننده می باشد و هر چه میزان آن کمتر باشد برگشت ناپذیری مطلوب تر است. برای استعلام قیمت گیربکس پایه دار با مجموعه نیرو گیربکس در تماس باشید. شرکت نیرو گیربکس ارائه دهنده انواع گیربکس پایه دار می باشد.

برگشت ناپذیری دینامیکی

این نوع از برگشت ناپذیری به عواملی مانند مقدار راندمان و میزان دوران محور بستگی دارد. دراین نوع ازبرگشت ناپذیری به زمان بیشتری برای رسیدن به حالت خودقفلی احتیاج است و علت این اتفاق تاثیر کمتر نیروی اصطکاک می باشد.بد نیست بدانیم که دربرگشت ناپذیری دینامیکی اگرانرژی به گیربکس نرسد (از منبع) محوردنده فورا متوقف می شود. مقدار این خودقفلی هرگز به ۱۰۰ نمی رسد، اما اگر بخواهیم میزان آن را افزایش دهیم میتوانیم از ترمز استفاده کنیم.

کاربرد گیربکس برگشت ناپذیر

همانطور که می دانید در یک دستگاه هرقدر که میزان راندمان بیشتر باشد آن دستگاه مقرون به صرفه تر و مطلوب ترمی باشد. نتیجه این اتفاق خروجی بهتراست درعین حال مقدارمصرف انرژی و مصرف هزینه بسیار کمتر می باشد. همانطورکه می دانید از نظر ساختمان و قدرت درصنایع موتورهای مختلفی وجود دارد؛ پس درنتیجه درگیربکس ها هم متفاوت هستند. هرچقدر موتور قدرت چرخش بیشتری داشته باشد باید بیشتر کنترل شود و برای این منظور از گیربکس های صنعتی برگشت ناپذیر استفاده می کنند.

استفاده ازاین گیربکس ها از به وجود آمدن اتفاقات غیر مترقبه تا حد زیادی جلوگیری می کند. یکی از معروف ترین نوع گیربکس های برگشت ناپذیر، گیربکس های حلزونی است چرا که این نوع گیربکس ها در چندین حالت مختلف نصب می شوند که قابلیت حرکت معکوس دارند و این حرکت دارای راندمان مخصوصی است که بستگی به عوامل گوناگونی دارد. این عوامل عبارتند از: سرعت دنده ها،روغن کاری،جنس دنده ها و …بنابراین هرچقدر میزان بازده زیادتر باشد میزان برگشت پذیری گیربکس مطلوب تراست. گیربکس شافت مستقیم را با قیمت مناسب از مجموعه نیرو گیربکس خریداری کنید. در صورت نیاز به خرید گیربکس شافت مستقیم با مجموعه نیرو گیربکس در تماس باشید.

گیربکس حلزونی

گیربکس حلزونی به دلیل شباهت ظاهری به حلزون،به این نام شناخته می شود.این نوع ازگیربکس ها دو دنده هستند وغالبا ازجنس های برنزی و فولادی حلزونی شکل،با مقاومت بالا جهت استحکام و پایداری،می باشند.دنده آن از جنس برنزاست و قسمت مارپیچ آن فولاد است.همچنین از یک هاب کروی،شافت و بلبرینگ تشکیل شده است و امکان اتصال مستقیم شافت به الکتروموتور نیز وجود دارد.زاویه این نوع گیربکس ها ۹۰ درجه است که باعث می شود بسیار نرم عمل کنند.نام دیگرگیربکس حلزونی،گیربکس ۹۰ درجه می باشد که بسیارپرمصرف اند و ازمزایای آن ها می توان به راحتی دراستفاده،برگشت ناپذیر بودن،قیمت مناسب و…اشاره کرد.

گیربکس صنعتی خودقفل
گیربکس صنعتی خودقفل

گیربکس هلیکال

گیربکس های هلیکال یکی از پرکاربردترین نوع گیربکس ها هستند که درصنایع فولاد، نساجی،داروسازی،غذایی و بسیاری دیگر مورداستفاده قرارمی گیرند؛زیرا کارایی بالایی دارند و نحوه ساخت آن ها باعث می شود تا بسیاری از فرایند ها را سریع تر و آسان ترانجام دهند.دراین گیربکس ها،انتقال نیرو از طریق درگیری چرخ دنده های مارپیچ هلیکال صورت می پذیرد‌.گیربکس هلیکال دارای خاصیت های مطلوب برای کارهای طولانی و سخت است که ازجمله آن ها،طراحی خوب محصول و دقت در تراش چرخ دنده وهمچنین عملیات حرارتی و محورهای آن ها می باشد‌.

بهتراست بدانیم گیربکس های هلیکال دربازار به سه صورت،هلیکال پایه دار،هلیکال فلنچ دار و هلیکال پایه و فلنچ دار وجود دارند که جنس پوسته آن ها از چدن و فولاد است و یاتاقان ها و شافت های آن ها از نوع غلطشی می باشد.گیربکس های هلیکال برگشت پذیرند اما در مواقع ضروری می توان با افزودن یک سازوکار بازدارنده،آن ها را برگشت ناپذیر کرد. امیدواریم این مطلب مورد توجه شما دوستان گرامی قرارگرفته باشد.ازاین که تا انتهای مقاله ما را همراهی کردید بسیارسپاسگزاریم. کاربرد گیربکس کاهنده یکی از مقالات سایت نیرو گیربکس می باشد که توصیه می کنیم این مقاله مهم را مطالعه کنید.

گیربکس صنعتی برگشت ناپذیر یا خودقفل چیست و چه کاربردی دارد؟

در این مقاله از سایت نیرو گیربکس به برسی گیربکس صنعتی برگشت ناپذیر یا خودقفل و کاربردهای آن پرداخته ایم با ما همراه باشید.

کاربرد گیربکس برگشت ناپذیر چیست؟

هرچقدر موتور قدرت چرخش بیشتری داشته باشد باید بیشتر کنترل شود و برای این منظور از گیربکس صنعتی برگشت ناپذیر استفاده می کنند. برای خواندن ادامه مطلب این مقاله از نیرو گیربکس را دنبال کنید.


چقدر از این مقاله راضی بودید؟

به این مقاله رای دهید!

میانگین آرا 5 / 5. تعداد آرا: 1

تا کنون امتیازی داده نشده است.

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت توسط reCAPTCHA و گوگل محافظت می‌شود حریم خصوصی و شرایط استفاده از خدمات اعمال.