You are currently viewing گیربکس کاهنده چیست؟ + مزایا و کاربرد

گیربکس کاهنده چیست؟ + مزایا و کاربرد

5
(2)

در این مقاله سعی داریم تا در رابطه با گیربکس کاهنده و مزایا و کاربردهای آن با شما عزیزان صحبت کنیم و اطلاعات کامل و جامعی را دراختیارتان قراردهیم. تا انتهای این مطلب همراه ما باشید.

گیربکس کاهنده چیست؟

گیربکس کاهنده یک نوع از انواع گیربکس هاست و هنگامی که یک موتور الکتریکی بخواهد سرعت خروجی خود را کاهش داده و یا میزان گشتاورش را افزایش دهد، از چرخ دنده ها برای رسیدن به نتیجه دلخواه استفاده می کند. گیربکس کاهنده یا همان کاهنده سرعت، برای کم کردن سرعت ورودی از موتور و نیز تعدیل گشتاور ورودی مورد استفاده قرار می گیرد. پس به طور کلی، گیربکس کاهنده را به عنوان یک افزایش دهنده گشتاور و یا کم کننده سرعت نیز میشناسیم که مکانیزم عمل آن به اینگونه است که به شفت خروجی این اجازه را می دهد که مقداری آهسته تر حرکت نماید. نتیجه این اتفاق افزایش یافتن گشتاور و کاهش پیدا کردن سرعت است.

بعضی از انواع گیربکس های کاهنده به صورت قطاری از دنده ها در میان بخش های متفاوت کار می کنند. کم شدن سرعت، در این نوع از گیربکس ها نیز امکان پذیر است چراکه در قسمت خروجی دندانهای بیشتری دارد و موجب حرکت آرامتر چرخ دنده فروجی میگردد. در نتیجه این اتفاق سرعت کاهش می‌یابد و گشتاور افزایش پیدا می‌کند.

عملیات معکوس گیربکس کاهنده چگونه است؟

تا اینجا گفتیم که گیربکس کاهنده عموما موجب کاهش سرعت و افزایش گشتاور می شود، اما بعضی مواقع کاهش دنده به منظور کاهش گشتاور و افزایش سرعت هم به کار برده می شود. برای درک و جا افتادن بهتراین موضوع به این مثال دقت کنید؛ ژنراتور در توربین بادی برای اینکه بتواند سرعت پره های توربین (که نسبتاً آهسته است ) را بیشتر کند، به گونه‌ای که توربین بتواند تولید برق نماید از کاهنده دنده استفاده می کند. جهت انجام این کار باید یک جعبه دنده کاهنده داشته باشیم که به صورت معکوس مونتاژ شده و این قابلیت را داشته باشد که به تدریج سرعت توربین را افزایش دهد.

کاربرد انواع گیربکس کاهنده

گیربکس های کاهنده انواع مختلفی دارند که که هر کدام معایب و مزایای منحصر به فردی دارند و باید با توجه به کارایی که شما به دنبال آن هستید نوع گیربکس مورد نظر خودتان را انتخاب نمایید تا بتوانید بهترین نتیجه را بگیرید. در ادامه به بررسی انواع گیربکس کاهنده می پردازیم. در صورت نیاز به خرید انواع گیربکس شافت مستقیم با مجموعه نیرو گیربکس در ارتباط باشید. مجموعه نیرو گیربکس ارائه دهنده انواع گیربکس شافت مستقیم می باشد.

گیربکس کاهنده چیست
گیربکس کاهنده چیست

گیربکس کاهنده حلزونی

در این نوع از گیربکس ها شفت ورودی و خروجی بر هم عمود هستند و غالباً زمانی که در فرآیندی نسبت انتقال بسیار بالایی نیاز داریم، از گیربکس حلزونی استفاده می کنیم. مکانیزم عمل گیربکس کاهنده حلزونی به صورت برگشت ناپذیر است؛ این بدان معناست که حلزونی توسط چرخ حلزونی هدایت نمی گردد و همین ویژگی سبب شده تا سطح امنیت سیستم بسیار بالا رود. همچنین مزیت دیگر گیربکس کاهنده حلزونی این است که صدای کمتری تولید می کند و هر چه صدای تولید شده کمتر باشد میزان لرزش هم پایین می آید؛ لذا استفاده از از آن بسیار راحت تر است.

ضمنا گیربکس کاهنده حلزونی از لحاظ اقتصادی مقرون به صرفه تر از سایرانواع است. یکی از محدودیت هایی که دراین نوع از گیربکس های کاهنده وجود دارد این است که به دلیل ساختار کوچکش خیلی زود داغ می شود و نیز سطح عملکرد متغیری پیدا می کند. برای بهبود بخشیدن به عملکرد گیربکس دراین وضعیت شما می توانید گیربکس کاهنده حلزونی خود را با سایرانواع گیربکس ها ترکیب کرده و یک مجموعه با راندمان بالا ایجاد نمایید.

گیربکس کاهنده سیاره ای

از این نوع گیربکس در عملیات هایی مانند رباتیک که به شتاب قوی احتیاج داریم استفاده می شود؛ همچنین در فرآیند هایی که سرعت کم اما گشتاور بالا نیاز دارند از گیربکس سیاره ای استفاده می گردد. از جمله خصوصیات بارز گیربکس سیاره ای هم محور بودن مونتاژ استیک همین امر سبب شده که ساختار جمع و جور و مرتبی داشته باشد.از مزایای گیربکس کاهنده سیاره ای می توان به همین کوچک بودن ساختار و گشتاور و کارایی بالا و… اشاره نمود. ساختار و طراحی گیربکس سیاره ای پیچیده و تخصصی بوده و در نتیجه از لحاظ اقتصادی پرهزینه است؛ اما به طور کلی در مراکز ماشینکاری و ابزار آلات کشاورزی کاربردهای زیادی دارد. جهت خرید انواع ویبراتور برقی با مجموعه نیرو گیربکس در تماس باشید. مجموعه نیرو گیربکس ارائه دهنده انواع ویبراتور برقی می باشد.

گیربکس کاهنده زنجیره ای

این نوع از گیربکس ها ساختار ساده تری داشته و درعین حال کارکرد بالایی هم دارند و چون شفت های آن به صورت موازی قرار گرفته اند در نتیجه توان ایجاد نیروی زیادی را دارا می باشند و برای کاربردهایی مانند نقاله ها مورد استفاده قرار می گیرند ساده بودن تکنولوژی گیربکس زنجیرهای سبب پایین آمدن قیمت آن شده است. همچنین لازم به ذکر است که در گیربکس کاهنده زنجیره ای به ازای هر زنجیر، نسبت کاهش کمی وجود دارد.

گیربکس کاهنده مورب

این نوع از گیربکس ها هم ساختاری کوچک دارند اما بسیار مستحکم و مقاوم هستند و توانایی این را دارند که نیروی بسیار زیادی را هدایت نمایند. پس اگر به گشتاور بالا احتیاج دارید بهتراست از گیربکس مورب استفاده کنید. ویژگی جالب و منحصر به فرد گیربکس کاهنده مورب، زاویه دار بودن «میل لنگ» در آن است که موجب می شود که دستگاه قابلیت تغییر سیستم چرخش خود را داشته باشد؛ به عنوان مثال، از چرخش عرضی به چرخش طولی تبدیل شود.

در نتیجه این گیربکس ها ساختاری نرم و روان دارند و بدون سر و صدا هستند. اما محدودیتی که گیربکس های مورب دارند گران بودن آنهاست.
همچنین نگهداری از گیربکس های مورب کار سختی است و در مقایسه با گیربکس های کاهنده سیاره ای میزان عملکرد کمتری دارد. از این نوع گیربکس ها برای ماشین آلات سیار که در کارهای کشاورزی استفاده می شوند، می توان بهره گرفت. جهت آشنایی با انواع گیربکس حلزونی توصیه می کنیم مقاله مربوط به آن را در سایت نیرو گیربکس مطالعه نمایید.

مزایای گیربکس کاهنده
مزایای گیربکس کاهنده

مزایای گیربکس کاهنده

تا اینجا در رابطه با گیربکس کاهنده و کاربرد انواع مختلف آن صحبت کردیم، اما به طور کلی مزیت ها و فواید گیربکس کاهنده عبارت اند از:

  • فرایند نصب و جایگذاری آسان
  • تنوع در انواع آن و سایر ویژگی های فنی مانند توان و غیره
  • راندمان بسیار بالا
  • کاربری ساده و جایگزینی خوب برای قرقره زنجیر و …
  • کم وزنی و کوچک بودن ولی درعین حال با توان زیاد

گیربکس کاهنده چند نوع دارد؟

گیربکس کاهنده حلزونی، گیربکس کاهنده سیاره ای، گیربکس کاهنده زنجیره ای و گیربکس کاهنده مورب، ار انواع گیربکس کاهنده هستند که در این مقاله هرکدام را به طور کامل بررسی کرده ایم.

استفاده از گیربکس کاهنده چه مزایایی دارد؟

در این مقاله از نیرو گیربکس به طور کامل به بررسی مزایای گیربکس کاهنده پرداخته ایم که پیشنهاد می کنیم حتما آن را مطالعه نمایید.

چقدر از این مقاله راضی بودید؟

به این مقاله رای دهید!

میانگین آرا 5 / 5. تعداد آرا: 2

تا کنون امتیازی داده نشده است.

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت توسط reCAPTCHA و گوگل محافظت می‌شود حریم خصوصی و شرایط استفاده از خدمات اعمال.