You are currently viewing تفاوت پمپ آب جتی و پمپ آب بشقابی

تفاوت پمپ آب جتی و پمپ آب بشقابی

5
(1)

تفاوت پمپ آب جتی و بشقابی

از مهم ترین مشکلات ساختمان های چند طبقه، کمبود آب می باشد که در چند سال اخیر با افزایش شهرنشینی، بلند شدن ساختمان ها و بیشتر شدن واحدها، هر کسی به نحوی با کمبود آب مواجه است. یکی از بهترین راه ها برای افزایش فشار آب، استفاده از پمپ آب می باشد که از اصلی ترین آن ها پمپ آب جتی و پمپ آب بشقابی است. اگر شما هم می خواهید تفاوت پمپ آب جتی و پمپ آب بشقابی را بدانید این سایت برای شما تدارک دیده شده است.

پمپ آب جتی

از پرکاربردترین سانتریفیوژ، پمپ آب جتی می باشد که به صورت کشش بوده و قادر است بدون لوله بندی، آب را از اعماق زمین به بالا بکشد. از قابلیت های خوب پمپ جتی این است که می تواند در هنگام کمبود آب با ورود هوا، به فعالیت خود ادامه دهد بدون آن که به منبع آسیبی وارد شود. این ویژگی سبب شده است تا پمپ جتی یکی از پرکاربردترین نمونه در صنعت پمپ آب خانگی باشد.

در واقع پمپ آب جتی در قسمت مکش خود، با ایجاد یک بخش خلاء، سبب از بین بردن هوا در این خط می گردد و در نهایت باعث انتقال آب بدون هوا می شود. این دستگاه که برخی از افراد آن را پمپ خود مکش می نامند، در یک قالب بزرگتر قرار می گیرد. کار این قالب از بین بردن هوا پس از ورود می شود در نتیجه هیچ گونه هوایی در آب وجود ندارد و پمپ می تواند به راحتی کار خود را انجام دهد. راه‌های کاهش صدای پمپ آب خانگی یکی از مقالات مفید و کاربردی در سایت نیرو گیربکس می باشد که پیشنهاد می کنیم این مقاله را مطالعه کنید.

مزایای پمپ آب جتی

 • تنوع و گوناگونی بالا
 • جریان تخلیه یکنواخت و آرام مایع
 • راندمان خوب
 • نصب و نگهداری آسان و کم هزینه
 • کم حجم و قابل استفاده در فضاهای کم
 • قابل استفاده در کشاورزی، صنعت و آبرسانی و دیگر پروژه ها
تفاوت پمپ آب جتی و بشقابی در عملکرد
تفاوت پمپ آب جتی و بشقابی در عملکرد

کاربرد پمپ آب جتی

 • انتقال مایعات
 • انتقال سوخت های کم وزن
 • سیرکولاسیون دیگ بخار
 • سیستم تهویه
 • سیستم احتراق
 • مصارف خانگی و صنعتی
 • آبیاری ومصارف کشاورزی
 • تامین آب استخر

پمپ آب بشقابی

پمپ های بشقابی بر دو نوع هستند: سانترفیوژی و جابه جایی مثبت. پمپ های سانترفیوژی برای مایعات روان تر و یا برای پمپ مایعات با ویسکوزیته پایین کاربرد دارند در حالی که پمپ آبی جابه جایی مثبت با افزایش عمق آب، آب کمتری را پمپ می کند. همچنین در صورتی که فشار آب کمتر شود، جریان آب بیشتر می شود. به همین علت، پمپ آب بشقابی برای انجام یک پمپاژ خاص طراحی شده است.

طراحی این نوع از پمپ، بسیار آسان می باشد. تنها بخش متحرک این دستگاه، یک پروانه متصل به شافت است که توسط یک موتور هدایت می گردد. دو قسمت اصلی سازنده ی پمپ آب بشقابی، شامل یک پروانه و پخش کننده آن است. در حالی که پمپ جتی مشابه یک پمپ سانترفیوژ با یک یا چندین پره و پخش کننده و یک جت اکسیژن می باشد. برای خرید و استعلام قیمت پمپ گریز از مرکز با مجموعه نیرو گیربکس در تماس باشید. مجموعه نیرو گیربکس ارائه دهنده انواع پمپ گریز از مرکز می باشد.

کاربرد پمپ آب بشقابی

 • افزایش فشار آب ساختمان
 • تقویت فشار آب خانگی
 • استفاده در کشاورزی
 • کاربرد در صنعت و کارخانه ها
 • انتقال آب به بخش های مختلف تاسیسات
 • استفاده برای مایعات دارای ویسکوزیته

مزایای پمپ بشقابی

از مزایای پمپ آب بشقابی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • تولید صدای کمتر نسبت به دیگر مدل ها
 • ایجاد فشار و ارتفاع مناسب به دلیل نوع پروانه آن
 • طراحی ساده
 • ارزان بودن قطعات، دسترسی و تعمیرات آسان آن نسبت به دیگر مدل های پمپ آب
 • به صرفه بودن و مناسب جهت آبرسانی منازل

تفاوت پمپ آب جتی و پمپ آب بشقابی

در این قسمت قصد داریم تا تفاوت های پمپ آب جتی و پمپ آب بشقابی را از نظر طراحی، عملکرد، آلودگی صوتی و قیمت بررسی کنیم.

تفاوت پمپ آب جتی و پمپ آب بشقابی در طراحی

این دو پمپ در طراحی دارای فرق و تفاوت های زیادی هستند. طراحی پمپ های بشقابی ساده و غیرپیچیده می باشد و دارای یک پروانه است که به بدنه متصل می شود و توسط موتور هدایت می گردد و به عمل خود ادامه می دهد. پروانه در این مدل بیشتر در جنس های فولاد، چدن و یا برنز تولید می گردد. طراحی پمپ آب جتی شباهت بسیاری به پمپ سانترفیوژ دارد که در کنار آن دارای یک یک چند پره و پخش کننده می باشد. همچینین پمپ آب جتی دارای یک جت اکسیژن ونازل و ونتوری است. این نوع پمپ ها باید به درستی و با دقت نصب شوند تا در پمپاژ آب مشکلی پیش نیاید.

تفاوت پمپ آب جتی و پمپ آب بشقابی در عملکرد

در این بخش با توضیح عملکرد هر کدام از این پمپ ها، قصد داریم تا شما را به طور کامل متوجه تفاوت پمپ آب جتی و پمپ آب بشقابی کنیم:

عملکرد پمپ آب جتی

در پمپ آب جتی به علت وجود جت در آن، سرعت آب بسیار زیاد است در حالی که فشار آب خیلی خوب نمی باشد. این ویژگی پمپ آب جتی بسیار شبیه به آبپاش های چمنزارها است. سرعت بالا در کنار فشار کم آب، سبب به وجود آمدن مکش در کنار نازل می شود. آب از کناره نازل کشیده و سپس حمل می گردد.

تفاوت پمپ آب جتی و بشقابی در طراحی
تفاوت پمپ آب جتی و بشقابی در طراحی

عملکرد پمپ بشقابی

در این نوع پمپ آب به پروانه می رسد و سپس به وسیله ی نیرو، آب به خارج هدایت می شود. خروج آب از پروانه با شدت زیادی همراه است که در پایان باعث افزایش فشار آب در قسمت خروجی می شود. لازم به ذکر است که فشار وارد شده به آب، بسته به قطر پروانه، تعداد آن ها و میزان بازشدگی آن تغییر می کند. تفاوت در عملکرد پمپ آب جتی و بشقابی از مقالات مرتبط در مجموعه نیرو گیربکس می باشد که توصیه می کنیم این مقاله مفید را حتما مطالعه کنید.

تفاوت پمپ آب جتی و پمپ آب بشقابی از نظر آلودگی صوتی

تمامی پمپ ها از هر نوعی که باشند، دارای آلودگی صوتی و صدا هستند. در برخی تبلیغات گفته می شود که پمپ هیچ صدایی ندارد؛ اما باید آگاه باشید که این تنها برای فریب شما گفته می شود و بهتر است که گول آن ها را نخورید. به طور کلی میزان صدای تولید شده از پمپ های بشقابی نسبت به پمپ های جتی کمتر می باشد که آن هم به علت خروج با سرعت زیاد آب در پمپ های جتی است. راهنمای خرید بهترین برند پمپ آب خانگی را در سایت مجموعه نیرو گیربکس مطالعه کنید. در صورت نیاز به کسب اطلاعات بیشتر با مجموعه نیرو گیربکس در تماس باشید.

تفاوت در قیمت پمپ آب جتی و پمپ آب بشقابی

نمی توان برای این دو نوع قیمت دقیق اعلام کرد چرا که عوامل زیادی همچون نوع ساخت، متریال، نوع شرکت سازنده و…بستگی دارد. برای اطلاع از قیمت هر یک از این پمپ ها می توانید با کارشناسان نیرو گیربکس تماس برقرار کنید و از راهنمایی های آن ها استفاده کنید. در این مقاله به بررسی تعریف هر یک از پمپ های جتی و بشقابی پرداختیم همچنین تفاوت های پمپ جتی و پمپ بشقابی را از چندین نظر بررسی کردیم. اگر قصد خرید هر یک از این پمپ ها را دارید می توانید از طریق شماره تلفن درج شده در انتهای این سایت، با کارشناسان ما تماس بگیرید تا علاوه بر راهنمایی انتخاب مناسب پمپ شما، قیمت هر یک و نحوه ی خرید را به شما عزیزان توضییح دهند.

تفاوت پمپ آب جتی و پمپ آب بشقابی چیست؟

در این مقاله از سایت نیرو گیربکس به بررسی تفاوت پمپ آب جتی و پمپ آب بشقابی به طور کامل پرداخته ایم با ما همراه باشید.

تفاوت پمپ آب جتی و پمپ آب بشقابی در عملکرد به چه صورت می باشد؟

برای اطلاع از تفاوت پمپ آب جتی و پمپ آب بشقابی در عملکرد پیشنهاد می کنیم این مقاله مفید از سایت نیرو گیربکس را دنبال کنید.

چقدر از این مقاله راضی بودید؟

به این مقاله رای دهید!

میانگین آرا 5 / 5. تعداد آرا: 1

تا کنون امتیازی داده نشده است.

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت توسط reCAPTCHA و گوگل محافظت می‌شود حریم خصوصی و شرایط استفاده از خدمات اعمال.