You are currently viewing تفاوت در عملکرد پمپ آب جتی و بشقابی

تفاوت در عملکرد پمپ آب جتی و بشقابی

5
(3)

تامین آب یکی از موارد اصلی و با اهمیت در هر ساختمان و خانه ای است. مشکل افت فشار در ساختمالن های چند طبقه معمولا برای طبقات بالاتر وجود دارد و اغلب این ساختمان ها برای رقع مشکل کاهش فشار آب از پمپ استفاده میکنند: 

همه افراد به صورت کلی از ماهیت کلی پمپ های آب اطلاع دارند؛ ولی مسئله اصلی این است که آیا از انواع پمپ های مورد استفاده در صنعت و کار اطلاع دارند؟ آیا از کاربرد پمپ آب صنعتی های بزرگ و انواع پمپ خبر دارند؟ در لین مقاله سعی بر این است تا شمار را از ماهیت اصلی پمپ های آب آگاه کنیم و دونوع جالب پمپ آب جتی و پمپ آب بشقابی را معرفی کنیم، همراه ما باشید.

تلمبه یا پمپ آب چیست؟

تلمبه یا پمپ آب وسیله ای است مکانیکی برای جابجایی و انتقال انواع مایعات که با افزایش فشار، باعث جابه جایی مایعات به ارتفاع بالاتر( با افزایش هد) یا حتی پایین تر (حوضچه یا مخزن) می شود. پمپ ها در صنایع مختلف کارایی و کاربرد های متقاوت از هم  و فراوانی دارند.

پمپ ها از منابع انرژی مختلفی استفاده می کنند که شامل پمپ ها با کارکرد دستی، برقی، موتور های درون سوز و نیروی باد می شود، پمپ ها دارای اندازه و سایز های مختلفی هستند که از سایز میکروسکوپی برای کار های پزشکی تا پمپ های بزرگ صنعتی را شامل می شود.

به عبارت دیگر، پمپ انرژی مکانیکی را از یک منبع خارجی مانند موتور گرفته و به سیال مایعی که در حال عبور از آن است منتقل می کند. در نتیجه انرژی سیال پس از خارج شدن از پمپ افزایش می یابد. از پمپ ها برای انتقال و یا جابجایی سیال از ایک نقطه به نقطه دیگر در یک سیستم لوله کشی و یا هیدرولیک استفاده می شود، پمپ ها دارای انواع  مختلفی هستند که هر کدام کاربرد خاصی دارند.

تعمیر انواع محصولات الکتروموتور ترمزدار، ترمز الکتروموتور، مگنت ترمز الکتروموتور توسط مجموعه نیروموتور انجام می شود. برای دریافت خدمات با ما تماس بگیرید. تعمیر الکتروگیربکس صنعتی از خدمات تخصصی مجموعه نیروموتور می باشد برای دریافت اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.

انواع مختلف پمپ های آب

انواع مختلفی از پمپ های آب در بازار وجود دارد که پمپ آب جتی و پمپ آب بشقابی دو نوع اصلی آنها می باشند.

هر یک از این پمپ ها طراحی خاص خود را دارند و برای مورد خاصی استفاده می شوند اما به طور خلاصه می توان گفت که پمپ آب جتی می تواند آب را از عمق بیشتری انتقال دهد اما پمپ آب بشقابی شدت آبرسانی بیشتری دارد.

در متن زیر به شرح و معرفی هر یک از این دو پمپ پرداخته ایم: 

پمپ آب بشقابی:

پمپ آب بشقابی: پمپ آب بشقابی معمولا برای پمپاژ کردن آب و مایعاتی استفاده می شوند که اغلب کاربرد صنعتی داشته اما در مواردی نیز برای کاربرد های کشاورزی و خانگی استفاده می شوند. در حقیقت پمپ های بشقابی تقریبا برای مایعات دارای ویسکوز استفاده می شوند.

پمپ آب بشقابی: پمپ های آب بشقابی در دو مدل موجود هستند:

  • پمپ های سانترفیوژ
  • پمپ های جابجایی مثبت

پمپ آبی سانترفیوژ: برای مایعات روان تر و یا برای پمپ کردن مایعات با ویسکوزیته پایین تر استفاده می شو

پمپ آب جتی :

پمپ های آب جتی در مناطقی با چاه های آب عنیق و دارای  آب و هوای گرم تر محبوبتر هستند.برای منابع کم عمق و چاه های عمیق که در آن پمپ های قوی تری مورد نیاز هستند، باید از پمپ آب جتی عمیق استفاده کزد.

پمپ  های آب جتی نیز در دو نوع کم عمق و عمیق وجود دارند، تفاوت بین یک  پمپ آب جتی عمیق و یک پمپ آب جتی کم عمق، در محل تخلیه آن است، انژکتور پمپ آب عمیق در چاه زیر سطح آب قرار دارد. سپس انژکتور آب را به کمک یک ابزار جانبی، از چاه به سطح منتقل می کند که در آن بخش، پمپ گریز از مرکز می تواند آب را  در بقیه راه با مکش بلند کند.

گیربکس پایه دار، بالابر مغازه، گیربکس صنعتی، گیربکس شافت مستقیم از محصولات سایت نیروموتور می باشد. برای دریافت اطلاعات بیشتر و خدمات دهی با کارشناسان مجموعه با ما در تماس باشید.

پمپ آب جتی و بشقابی
تفاوت در عملکرد پمپ آب جتی و بشقابی

تفاوت در عملکرد پمپ آب بشقابی و پمپ های سانترفیوژ:

پمپ آب بشقابی: در پمپ آب بشقابی آب وارد پروانه می شود و توسط نیروی گریز از مرکز خارج می شود همانطور که آب پروانه را ترک می کند، یک سطح فشار ایجاد می شود که باعث می شود به دلیل فشار جو و نیرو گریز از مرکز، مایع با شدت  بیشتری به سمت خروزجی حرکت کند.

سرعت آن به صورت جریان مایع از طریق پروانه به حرکت در می آورد، در حالی که با سرعت بالا بر روی شافت می چرخد. فشاری که در یک پمپ ایجاد می شود، در ارتباط مستقیم با قطر پروانه، تعداد پروانه ها، اندازه باز شدن آنها یا حجم ورودی و سرعت  چرخش محور آن است. 

ظرفیت مایع وروودی توسط عرض خروجی پروانه تعیین می شود، میزان قدرت اسب بخار موتور مورد استفاده بر تمام عوامل تاثیر می گذارد. برای پمپ آب بیشتر و یا افزایش فشار، انرژی بیشتری  نیز مورد نیاز است. 

پمپ های سانترفیوژ: توانایی کمتری برای هواگیری دارند. هنگام شروع به کار، پمپ و خط مکش باید فاقد هوا باشد. نشت هوا در خط مکش موجب می شود که پمپ نتواند به درستی کار کند یا گاهی اوقات توانایی خود را از دست بدهد.

پمپ آب جتی: همانطور که آب از جت عبور می کند، سرعت آب (جریان)به شدت افزایش می یابد، اما  فشار آن افت می کند. این عمل مشابه همان است که هنگام نصب یک آبپاش بر روی یک شلنگ برای آبپاشی باغ استفاده می کنید. سرعت آب بالا به علاوه فشار کم اطراف  نازل،  باعث ایجاد مکش در اطراف نازل می شود. جریان آب از اطراف یک نازل کشیده شده و همراه با آن حمل می شود.

تعمیر انواع محصولات بالابر کارگاهی، سیم پیچی مگنت الکتروموتور، لنت ترمز الکتروموتور با بالاترین کیفیت و مناسب ترین قیمت در مجموعه نیروموتور انجام می گردد با ما همراه باشید.

قیمت پمپ آب جتی و بشقابی

این دو پمپ بستگی به توان عملکرد و همچنین شرکتهای سازنده قیمتهای متفاوتی دارند و نمیتوان بصورت مستقیم آنها را از نظر قیمتی با هم مقایسه کرد. همچنین با توجه به نوسانات قیمتی بازار نمیتوانیم قیمت دقیق هرکدام از محصولات را در این مقاله ذکر کنیم. شما عزیزان میتوانید برای کسب اطلاعات بیشتر به باقی مقالات و مطالب مرتبط در سایت نیوموتور مراجه کنید.

پمپ آب بشقابی چه کاربردی دارد؟

معمولا برای پمپاژ کردن آب و مایعاتی استفاده می شوند که اغلب کاربرد صنعتی داشته اما در مواردی نیز برای کاربرد های کشاورزی و خانگی استفاده می شوند. در حقیقت پمپ های بشقابی تقریبا برای مایعات دارای ویسکوز استفاده می شوند.

پمپ های آب جتی بیشتر در چه مناطقی استفاده می شود؟

پمپ های آب جتی در مناطقی با چاه های آب عنیق و دارای آب و هوای گرم تر محبوبتر هستند. برای اطلاعات بیشتر با مقاله نیروموتور همراه باشید.

چقدر از این مقاله راضی بودید؟

به این مقاله رای دهید!

میانگین آرا 5 / 5. تعداد آرا: 3

تا کنون امتیازی داده نشده است.

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت توسط reCAPTCHA و گوگل محافظت می‌شود حریم خصوصی و شرایط استفاده از خدمات اعمال.