You are currently viewing روش هایی برای تعمیر کلاچ‌های مغناطیسی

روش هایی برای تعمیر کلاچ‌های مغناطیسی

5
(4)

روش هایی برای تعمیر کلاچ‌های مغناطیسی

امروزه در بیشتر ماشینها از ترمز و کلاچهای مغناطیسی یا برقی بکار میبرند. کلاچهای مغناطیسی برخی مواقع خراب می شوند و نیاز به تعمیر اساسی دارند که باید آنها رو تعمیر کرد وگرنه برای شما دردسرساز خواهد شد. گرچه کلاچ ها و ترمزها از نظر هدف و کاربرد با همدیگر متفاوت هستند، اما عیب یابی و برطرف کردن مشکلات آنها اصول کار آنها با هم مشابه است. بیشتر مشکلاتی که برای کلاچ های مغناطیسی رخ میدهد به دلیل گرم شدن بیش از حد آنها، از دست دادن گشتاور یا خرابی سیم پیچ آنها میباشد. کلاچ و ترمز وساپلی دقیق با تلرانس نزدیک به هم هستند.

برای سرویس کردن بدون مشکل این دو ممکن است آنها نیاز به مونتاژ، نصب یا تنظیم خاصی داشته باشند که نباید از آنها غافل شوید. به همین ترتیب روش هایی برای تنظیم فاصله این دو وجود دارند که به دلیل فرسودگی بیشتر می شود، یا روش هایی برای تعویض اجزا وجود دارد که باید هنگام تعویض یا تعمیر آنها رو رعایت کنید. اگر نتوانسته اید که تمام مراحل نگهداری و تنظیم را در دستورالعمل ها دنبال کنید، احتمالا کلاچ یا ترمز خود را خراب کرده اید که به همین دلیل عمر آنها را کوتاه کرده اید.

کلاچ را درست تنظیم کنید

اکثر ترمزها و کلاچهای مغناطیسی با پیکربندی مستقیم درایو نصب می شوند و تراز بندی به همان اندازه مهمتر از موتور است. اگر یاتاقان ها و شافت ها تراز نباشند، تنش ها و ارتعاشات اضافی که ایجاد می شوند می توانند به مشکلات اساسی تبدیل شوند. بیشتر کلاچ ها و ترمزهای صنعتی از نظر طراحی مشابه همدیگر هستند و فاصله کمی بین آرماتور و بدنه آهنربای خود دارند. اثر هرگونه عدم تطابق، به ویژه روی کلاچ ها می تواند باعث از دست دادن لرزش و گشتاور شود.

هنگام نصب یا تعویض کلاچ یا ترمز، توجه داشته باشید که مشخصات NEMA در مورد چگونگی قرار گرفتن آنها که در موتورها یا جعبه دنده ها وجود دارد که حاوی دامنه تحمل مواردی مانند دایره های ثبت و پیچ و مهره است را به یاد داشته باشید . سازندگان ترمز و کلاچ معیارهای طراحی خود را طوری تنظیم می کنند که با این مشخصات NEMA سازگار باشد و تراز بندی مناسب معمولاً به عهده سازنده تجهیزات است.

برای جلوگیری از خراب شدن کلاچ های مغناطیسی، میزان رانش شافت را از نظر محوری و شعاعی اندازه گیری کنید و آن را از نظر تحمل NEMA بررسی کنید. این نوع رانش معمولاً از نظر شعاعی در حدود 0.004 اینچ هستند و از نظر محوری 0.002 اینچ هستند، اما برخی از آنها با توجه به اندازه موتور متفاوت هستند. همچنین، شناور انتهای شافت موتور را بررسی کنید. بیشتر تجهیزات می توانند شناور را تا حدود 0.020 اینچ تحمل كنند.

اگر واحدی دارای براکت نگهدارنده است، آن را با پیچ محکم نکنید یا محکم جوش نزنید، مگر اینکه بخواهید خرابی آنها رو تعمیر کنید . زبانه نگهدارنده عمدتا برای جلوگیری از چرخش در هنگام استفاده از کلاچ است و فقط باید آن را در جای خود سنجاق کنید تا تا حدی شناور آزاد باشد. محکم بسته شدن آن می تواند باعث عدم انطباق توپی و پیش تحمل شود. این می تواند منجر به خرابی سریع کلاچ و حتی آسیب دیدن درایو شود. تعمیر الکتروگیربکس صنعتی از خدمات تخصصی شرکت نیرو گیربکس می باشد برای دریافت خدمات و کسب اطلاعات بیشتر با شرکت نیرو گیربکس تماس بگیرید.

تعمیر کلاچ‌های مغناطیسی
روش هایی برای تعمیر کلاچ‌های مغناطیسی

جایگزین کردن وسیله مناسب

برخی از ترمزها و کلاچ ها مانند مواردی که در صنایع غذایی وجود دارد دارای ویژگی هایی مانند آب بندی ویژه و اجزای آبکاری شده برای کاربردهای شستشو هستند. جایگزینی اتصال دهنده های آبکاری شده یا سایر اجزا با موارد بدون روکش، زنگ زدگی را تسریع کرده و باعث خرابی زودرس می شود. سرانجام، اجزای جایگزین مانند دیسک های اصطکاک با قطعات غیر اصلی ممکن است ویژگی های عملکرد کلاچ را به شدت تغییر دهد.

از اجزای طراحی نشده و آزمایش نشده با ترمز یا کلاچ خاص خود استفاده نکنید و ممکن است عملکرد را آنها را به خطر بیندازید. یک دیسک اصطکاک جایگزین ممکن است مانند نمونه اصلی و مناسب باشد، اما می تواند ضریب اصطکاک بسیار متفاوتی داشته باشد و به عنوان مثال عمر کوتاه تری داشته باشد.

موتور برق یا ژنراتور برق وسیله ای است که با تبدیل یک منبع انرژی مانند گازوئیل یا بنزین به برق برای استفاده، برق تولید می کند. در صورت نیاز به خرید انواع موتور برق با قیمت مناسب با شرکت نیرو گیربکس تماس بگیرید. شرکت نیرو گیربکس ارائه دهنده انواع گازوئیلی و بنزینی و موتور برق با گاز طبیعی می باشد.

لرزش و شکستن

دو نوع لرزش می تواند کلاچ مغناطیسی یا ترمز شما را دچار مشکل کند. عملکرد ارتعاشات ناشی از بارهای ناهموار، چیدمان نامناسب یا عدم جمع شدن نامناسب، اگر این مشکلات کنترل نشود، کلاچ را خراب میکند. این پدیده ها اغلب تجمعی هستند، زیرا باعث سایش یا شل شدن محل نصب می شوند. مشکلات ظریفتر، ارتعاشات محیطی است که توسط سایر تجهیزات مجاور یا متحرک ایجاد می شود.

به خصوص هنگامی که ماشین آلات دارای کلاچ یا ترمز با یاطاقان توپ یا غلتک برای مدت طولانی ذخیره شده یا غیرفعال هستند، این لرزش ها و بارهای ساکن بلبرینگ ممکن است باعث خرابی کلاچ شود. فرورفتگی های ریزی در مسیر یاتاقان وجود دارد. هنگامی که کلاچ دوباره شروع بکار میکند، عناصر نورد از روی آنها عبور می کنند و باعث لرزش و سایش می شوند. به صورت دوره ای شافت هایی را که واحد ها روی آنها سوار می شوند بچرخانید .

از زنگ زده گی کلاچ جلوگیری کنید

کلاچ یا ترمز که خریداری کرده اید و آنرا نگهداری میکنید می تواند صدمه ببیند. از تکان دادن و لرزش آن خودداری کنید. همچنین می توان یک کلاچ یا ترمز مهر و موم شده را به طور نامحدود نگه داشت. کلاچهای که توسط کارخانه ها بسته بندی میشوند را میتوان حدود سه ماه در یک منطقه ای که فاقد شرایط محیط زیستی و ایمنی باشد را نگه داشت. برای نگهداری طولانی تر باید بسته را در جایی نگهداری کرد که دارای فن یا خشک کن محیط باشد تا از زنگ زدگی سطحی آن جلوگیری شود، اما اگر زنگ زده گی به اندازه کافی سنگین باشد تا باعث خرابی آرماتور شود، می تواند باعث کشش ناهموار و گشتاور واحد شود.

گیربکس صنعتی یک سیستم بسته است که انرژی مکانیکی را به واحد انتقال، انتقال می دهد. این سیستم سرعت و گشتاور چرخش را کاهش می دهد. یک گیربکس صنعتی نیروی مکانیکی را به یک ابزار محرک منتقل می کند. جهت آشنایی با انواع گیربکس صنعتی و کاربرد و اجزای آن توصیه می کنیم مقاله مربوط به آن را در سایت نیرو گیربکس مطالعه نمایید. مجموعه نیرو گیربکس ارائه دهنده انواع گیربکس صنعتی با قیمت مناسب می باشد.

تعمیر کلاچ‌های مغناطیسی
تعمیر کلاچ‌ های مغناطیسی

کلاچ را به ولتاژ اضافی وصل نکنید

گشتاور به ضریب اصطکاک صفحات و همچنین به میزان نیروی کشش بین صفحه آرماتور و بدنه آهنربا و مونتاژ سیم پیچ بستگی دارد. Pull تابعی از درجه ولتاژ خاص سیم پیچ است. کاهش ولتاژ سیم پیچ گشتاور کلاچ را کاهش می دهد بنابراین، در صورت نیاز به گشتاور کامل، مطمئن شوید که ولتاژ خط نامی کامل ارائه شده است. در صورت لزوم کاهش گشتاور، می توانید با استفاده از یک یکسو کننده ولتاژ قابل تنظیم برای سیم پیچ ها، کلاچ را کنترل کنید.

محیط کار را فراموش کنید

وقتی روان کننده یا مواد دیگری که می تواند ضریب اصطکاک را تغییر دهد بین سطوح اصطکاک قرار می گیرد، می توان تا 75٪ گشتاور را تغییر بدهد. شرایط محیطی و خدماتی که می تواند باعث خراب شدن ترمزها و کلاچ های مغناطیسی شود، شامل قرار گرفتن در معرض:

  • رطوبت مانند بخار
  • گرد و غبار ریز
  • غبار روغنی
  • هوای شور
  • رادیواکتیویته
  • بخارهایی شیمیایی

همچنین تهویه نامناسب برای ترمز یا کلاچ می تواند درجه حرارت آن را افزایش داده و باعث خرابی آن شود. برای آشنایی با نحوه عملکرد کلاچ ترمز مغناطیسی پیشنهاد می کنیم مقاله مربوط به آن را در سایت نیرو گیربکس مطالعه کنید.

علت بیشتر مشکلاتی که برای کلاچ های مغناطیسی رخ می دهد چیست؟

بیشتر مشکلاتی که برای کلاچ مغناطیسی رخ می دهد به دلیل گرم شدن بیش از حد آنها، از دست دادن گشتاور یا خرابی سیم پیچ آنها می باشد.

دو نوع لرزش مشکل ساز کلاچ مغناطیسی یا ترمز چیست؟

دو نوع لرزش می تواند کلاچ مغناطیسی یا ترمز شما را دچار مشکل کند. عملکرد ارتعاشات ناشی از بارهای ناهموار، چیدمان نامناسب یا عدم جمع شدن نامناسب، اگر این مشکلات کنترل نشود، کلاچ را خراب میکند.

چقدر از این مقاله راضی بودید؟

به این مقاله رای دهید!

میانگین آرا 5 / 5. تعداد آرا: 4

تا کنون امتیازی داده نشده است.

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت توسط reCAPTCHA و گوگل محافظت می‌شود حریم خصوصی و شرایط استفاده از خدمات اعمال.